Labākais «ierocis» pret pasterelozi ir vakcinācija

Šobrīd noformē atļaujas pasterelozes vakcīnas vienreizējai ievešanai no Baltkrievijas, kur to izgatavo un kur tās cena ir daudzas reizes lētāka par citu valstu vakcīnām. Viens no dzīvnieku nevakcinēšanas iemesliem pērn bija dārgās vakcīnas. Ievešanas atļaujas saņemšanai vajag noteiktu daudzumu, tādēļ ir nepieciešama ļoti operatīva dzīvnieku īpašnieku līdzdalība, izvērtējot visus «par» un «pret», informējot savus veterinārārstus par vēlmi dzīvniekus vakcinēt, rakstot tiem pieprasījumu. Nesavācot vajadzīgo vakcīnu pasūtījumu, pasākumu var atcelt. Gribu uzsvērt, ka tas jādara ļoti ātri, jo vēl priekšā ir gan pati vakcīnas ievešana, gan vakcinācija, kas, lai sasniegtu vislielāko efektivitāti, jāpabeidz līdz ganību sezonas sākumam. Pasākuma koordinatore ir Dundagas novadā praktizējošā veterinārārste Agita Zakare (tālr. 29498157). Ar viņu var sazināties tieši vai ar savas saimniecības veterinārārsta starpniecību.

Pagājušā gada vasarā, Dundagas pusē, vairākās saimniecībās uzliesmoja pastareloze, kas radīja pamatīgu satraukumu dzīvnieku īpašnieku vidū. Slimības uzliesmojumā nobeidzās vairāki mājdzīvnieki, radās lieli zaudējumi. Lai arī slimība šajā pusē atsevišķās saimniecībās bija novērota arī iepriekš, pērnajā vasarā tai bija ļoti labi apstākļi izplatībai un slimība skāra arī vairākas lielās saimniecības. Siltā, mitrā un insektiem bagātā vasara slimības ierosinātājam bija kā medus pods. Slimības ierosinātājs nekur nav pazudis, un iespējams snauž, gaidot vasarā labvēlīgo attīstības vidi. Taču savlaicīgi rīkojoties mēs varam izbēgt no liekiem satraukumiem un naudas izšķēršanas. Es vēlos uzsvērt savlaicīgu profilaktiskās vakcinācijas lomu pret slimību.

Pastereloze (hemorāģiskā septicēmija) ir infekcioza slimība, ar ko slimo ne tikai dzīvnieki, bet arī cilvēki. Šai saslimšanai raksturīga hemorāģiski iekaisumi elpceļos un zarnu traktā, plaušu iekaisumi, tūskas dažādās ķermeņa daļās un sepse. Slimību izraisa sīka baktērija pasterella, visbiežāk Pasteurella multocida. Meslos, zemē un līķos baktērija var izdzīvot līdz trim mēnešiem, dezinficējošie līdzekļi nonāvē slimības izraisītāju dažu minūšu laikā, jūtīga arī pret antibiotikām. Ar pasterelozi var saslimst visi mājas dzīvnieki, putni, daudzas meža dzīvnieku sugas. Jaunie dzīvnieki ir uzņēmīgāki par pieaugušajiem. Slimības avoti un pārnēsātāji – slimie un pārslimojušie dzīvnieki, grauzēji, insekti (dunduri, odi), ar pasterellām aptraipīta barība, kopšanas priekšmeti, apavi, drēbes utt. Saslimstība ar pasterelozi biežāk novērota pie dzīvnieku neapmierinošas barošanas un kopšanas apstākļiem, stresa, kā arī insektiem labvēlīgos apstākļos, siltās un mitrās vasarās.

Slimība var izpausties ļoti strauji, un tad dzīvnieki ātri nobeidzas, bieži bez kaut kādiem simptomiem. Pie akūtas slimības gaitas ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz 41—42oC, parādās tūska, bojājumi elpceļos, gremošanas traktā, plaušās utt. Ja dzīvniekus neārstē, tie nobeidzas 1 – 5 dienu laikā. Tūsku formā tūkumi parādās visbiežāk kakla un meles rajonā, krūšu vai ekstremitāšu rajonā; teļiem bieži pietūkusi visa galva. Jauniem dzīvniekiem biežāk bojājas zarnu trakts. Pasterelozes profilaksē liela nozīme ir dzīvnieku labas kopšanas un barošanas apstākļu organizēšanā. Dzīvniekus, kas nāk no citām saimniecībām, vismaz 3 nedēļas vajadzētu turēt atsevišķi no pamata ganāmpulka. Nevajadzētu laist novietnē arī nepiederošus cilvēkus, pie durvīm un vārtiem būtu vēlams iekārtot dezinfekcija paklājus. Ja ir aizdomas par saslimšanu, tādi dzīvnieki saimniecības īpašniekam nekavējoties jāizolē no pamata ganāmpulka un jāizsauc apkalpojošais veterinārārsts, bet līdz viņa atbraukšanas jāuzsāk mērīt temperatūra visiem dzīvniekiem, neaizmirstot pēc katra dzīvnieka dezinficēt termometru. Kopā ar veterinārārstu īpašnieks izstrādā slimības apkarošanas «stratēģiju un taktiku». Neviena vēlākā dzīvnieku ārstēšana vai apdrošināšana neatsver to vakcināciju!

PVD Ziemeļkurzemes veterinārā inspektore Tatjana Soboļeva

You could leave a comment if you were logged in.
arhivs/vecas_zinas/2010/2010.04.01.pastereloze.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki