Writing /home/e-smith/files/ibays/Primary/html/data/meta/arhivs/vecas_zinas/2010/2010.04.07.dundadznieki_danija.meta failed
Unable to save metadata file. Hint: disk full; file permissions; safe_mode setting.

Dundadznieki Dānijā

No 26. līdz 28. III sešiem dundadzniekiem, dāņu komitejas locekļiem, bija lieliska iespēja paciemoties Kēgē. Tā ir brīnišķīga, sena pilsētiņa, un kopš teritoriālās reformas Dānijā Kēges komūna ir Dundagas sadraudzības pašvaldība.

Pēc draudzīgas sagaidīšanas Kopenhāgenes lidostā sekoja apsveicināšanās ar pārējiem Latvijas komitejas locekļiem un izdomas bagātas brokastis Rutas un Ērika Augustinusenu mājās. Pēc mūsu delegācijas iekārtošanās viesu namā pašā Kēges vecpilsētas centrā bija pirmās dienas centrālais notikums — Dundagas fotoizstādes svinīga atklāšana, ko arī filmēja un vakarā rādīja reģionālajā televīzijā. Tikāmies ar Kēges pašvaldības vadītāju Mariju Starki, kas laipni izrādīja pilsētas mērijas ēku un pacienāja ar kafiju un tradicionālo dāņu putukrējuma kūku. Atmiņai par tikšanos M. Starke Dundagas novada domes priekšsēdētājs dāvināja foto albumu Latvija.

Abās dienās ļoti svarīgs bija kopīgais darbs. Ar dāņu draugu finansiālu un profesionālu atbalstu internetā tagad ir izveidota Dundagas–Kēges mājaslapa www.dundaga-koege.com — pareizāk sakot, vēl sākums, kas jāpapildina. Ļoti svarīga ir abu komiteju tālākā nākotne. Pagātnē ir laiks, kad sadarbība pārsvarā izpaudās kā dāņu puses humānā palīdzība, protams, tolaik ļoti vajadzīga un noderīga gan mūsu skolai, gan slimnīcai, gan pansionātam. Sekoja arī vairākkārtēji skolēnu un skolotāju apmaiņas braucieni.

Par spīti ekonomiskām grūtībām abām pusēm radās daudz labu ideju, kuras ir vērts īstenot vai vismaz mēģināt to darīt. Labums no tā būtu plašākai Dundagas sabiedrībai. Tā, piemēram, 2009. gadā dibinātā firma Skadeservice, kas palīdz cilvēkiem plūdu un ugunsgrēku gadījumos, arī tad, kad jāžāvē slapjas mēbeles, jānovērš pelējums ēkās vai nepatīkamas smakas, ir ieinteresēta paplašināt darbību, atverot filiāli Latvijā. Katrs no mums braucienā guva daudz pozitīvu iespaidu. Kēges iedzīvotāji ļoti lepojas ar savu Skiču muzeju. Šeit atrodas mākslinieka Bjorna Norgārda skices, kuras viņš izgatavoja karalienes pilij pēc īpaša pasūtījuma. Darbs ilga 12 gadus, un pēc tām Francijā noauda gobelēnus. Interesanti, ka muzejā par gidi strādā latviete Māra, kas vadīja mums ekskursiju latviešu valodā.

Uz atvadu vakariņām mūs laipni aicināja Sorens un Gurli Langholmi.

Protams, ka mums spilgti atmiņā paliks savdabīgie dāņu ēdieni, par kuriem varējām pārliecināties, gan viesojoties komitejas locekļu mājās, gan vakariņās Kēges ostas krodziņā Skipperkroen, arī daudzo tējas šķirņu degustēšana un pankūku ēšana vēsturiskajā Tējas namiņā. No savas puses galdā cēlām Elmas Zadiņas ceptos dižraušus un pašu novada produkciju — šprotes eļļā.

Vislielākā vērtība tomēr ir mūsu dāņu draugu sirsnība un viesmīlība, viņu lepnums par savu zemi, vēlme parādīt to labo, kas viņiem ir un ko ir vērts pārņemt no viņiem. Priecājamies par ilggadīgo draugu patieso interesi par mums un Dundagu!

Irēna Kronberga

You could leave a comment if you were logged in.
arhivs/vecas_zinas/2010/2010.04.07.dundadznieki_danija.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki