Writing /home/e-smith/files/ibays/Primary/html/data/meta/arhivs/vecas_zinas/2010/2010.05.17.meza_diena.meta failed
Unable to save metadata file. Hint: disk full; file permissions; safe_mode setting.

Interesantā diena mežā

10. maijā Valsts meža dienests sadarbībā ar Dundagas vidusskolas bioloģijas skolotāju Lienīti Iesalnieci 7.a klasei rīkoja izglītojošu Meža dienu pasākumu «Skaties dabā!». Par to stāsta Dundagas mežniecības mežzinis Ēriks Bērzkalns.

Pasākums notika valsts mežā Ildzeres ciema pusē. Tā mērķis bija iepazīt mežu tik labi, lai, ieejot tajā, justos kā pazīstamā vidē. Sākumā mežsardze Dagmāra Jansone paskaidroja, kas ir mežs, kā tas darbojas. Pēc tam skolēniem bija jāpazīst dažādi augi un jāzina, ka purva vaivariņš šogad ir gada koks, jāatmin krustvārdu mīkla par mežu un jāatbild uz jautājumiem, kas saistīti ar medībām. Viņiem bija jānoteic, kuram dzīvniekam pieder izstādītie ragi, kuram — izliktais kažoks, kurš mielojies ar sameklētajiem čiekuriem — vāvere vai dzenis. Tāpat bija jāzina, ka 2010. gada putns ir mednis, bet gada dzīvnieks — ūdrs.

Kad viktorīna bija beigusies, devāmies pastaigā pa mežu, lai aplūkotu bioloģisko daudzveidību un noskaidrotu, kāpēc tā ir vajadzīga. Cilvēki parasti uz mežu skatās ļoti pragmatiski, vērtējot, kas viņiem noderēs, taču mežā mīt daudz dzīvo radību un katram ir kāda nozīme. Nokaltuši koki ir mājvieta daudziem dzīviem organismiem: kukaiņiem, sēnēm, mikroorganismiem. Tie savukārt — barības bāze lielākiem dzīviem organismiem, piemēram, dzenim, dzilnai. Šie putni izkaļ vairākus dobumus kokos, un dzīves vieta tad sanāk gan pašiem, gan arī citiem putniem.

Apskatījām arī meža dzīvnieku barotavas un pastāstījām, ka mednieki ne tikai medī dzīvniekus, bet arī tos baro. Tā kā šogad bija barga ziema, varējām redzēt, ka daudzi dzīvnieki bieži pulcējušies pie barotavām un apgrauzuši kokus. Vērojām, kuri ir svaigie grauzumi, kuri — vecie.

Noslēgumā skolēniem bija jāizraugās ugunsdroša ugunskura vieta. Kad tas bija izdarīts, viņi iekurināja ugunskuru un ar lielu prieku cepa desiņas.

Kopumā skolēni bija diezgan zinoši, un pasākums, kā liecina aptaujas anketas, viņiem ļoti paticis. Bija arī kāds interesants ierosinājums, par kuru ir vērts padomāt: rīkot meža nakti.

Diāna Siliņa

You could leave a comment if you were logged in.
arhivs/vecas_zinas/2010/2010.05.17.meza_diena.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki