Writing /home/e-smith/files/ibays/Primary/html/data/meta/arhivs/vecas_zinas/2010/2010.06.16.braucam_lukot_citado.meta failed
Unable to save metadata file. Hint: disk full; file permissions; safe_mode setting.

Braucam lūkot citādo

Pavasaris bija aizkavējies. Tāpēc 8. V Dundagas pensionāri brauca meklēt siltumu pie lietuviešu brāļiem.

Pasakaini silta diena sagaida Žagarē. Visneparastākā ir māja, kas no pamatiem līdz pat skurstenim ir noklāta ar kastroļiem, to vākiem, pannām un bļodām. Arī pagalms un mājas iekšpuse ir pilna vecu dzelžu. Oficiāli to dēvē par Vaičuļa privātmuzeju. Pats namatēvs Edmunds stāsta: sākumā mani sūdzēja milicijai, tagad dod ordeni.

Otru savādnieci sastopam Pabiržē. Aldona JaronÄ«te 30 gados izveidojusi skaistu vietu ar pāris dÄ«Ä·iem, Å«densrozēm. Dārzā koÅ¡umkrÅ«mi, puÄ·es. Galvenā neparastÄ«ba ir tāda — Aldona dÄ«Ä·us 30 gadus ir rakusi viena pati un ar lāpstu… Uzskatot to par sava mūža misiju. Kāda sirsnÄ«ba staro no 78 gadus vecās sievietes! ArÄ« Valsts prezidents Valdis Adamkus atbraucis paciemoties viņas dārzā.

Jaunakmenē apbrīnojam Antana Čapa 40 gadus veidoto botānisko dārzu. 358 sugu koki un krūmi ir no visas pasaules. Pitona koks ir ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā. It īpaši to apbrīnojuši japāņi. Dārza saimnieks ir izveidojis vairākus stūrīšus, kas miniatūrā atgādina Itālijas, Krimas, Francijas un Vācijas skaistākās vietas. Ar lepnumu un sirsnību saimnieks parāda veidojumus no Inčukalna vestā šūnakmens.

Nākamā pietura ir Krusta kalns — katoļu dvēseles svētnīca, cerību un skumju kalns. Tas ar katru dienu kļūst aizvien plašāks un krustiem bagātāks — no visas pasaules. Tie atvesti arī bezvēsts pazudušo piemiņai. Gandrīz vai maldoties pa šaurajām taciņām krustu mežā, pārņem sirreālas izjūtas. Lielākais notikums kalna vēsturē ir Romas pāvesta Jāņa Pāvila II apmeklējums 1993. gadā. Gadu vēlāk te uzstādīts viņa dāvinājums. Aiz Krusta kalna iesvētīts franciskāņu klosteris, ko uzcelt pamudinājis pāvests. Ar dziļu pārdzīvojumu atstājam šo vietu.

Šauļos aplūkojam pilsētu un botānisko dārzu. Zied daudzkrāsainas tulpes. Izveidots kalns, kurā sastādīti kalnu augi no Alpiem, Kaukāza un Himalajiem.

Viesnīcā paši sev un kaimiņiem veltām tautasdziesmu maratonu. Kārtīgi atpūtušies, atvadāmies no viesmīlīgajiem saimniekiem, kas mūs pavada ar glāzi pašdarināta upeņu vīna. Aina parakstās viesu grāmatā, kurā pirms viņas to darījis arī Mihails Gorbačovs.

Burbišķu muižā esam liecinieki Tulpju svētkiem. Baudām dažādu kolekciju tulpes, arī citus pavasara ziedus. Divās pils telpās aplūkojam gramofonus un kokgriezumus. Apbrīnojami smalki darbi! Iepriekšējā dienā šo vietu apmeklējuši 22000 apmeklētāju, daudzi no Latvijas.

Ekskursiju pabeidzam Pasvalē. Te 78 gadus vecais Antans Stapuļonis savu privātkolekciju sācis veidot 1979. gadā. Pašlaik tajā ir ap 300 dzirnakmeņu, daudzi desmiti citu kultūrvēsturisko akmeņu — robežakmeņi, dobumakmeņi, pēdakmeņi. Ne jau prātīgie, bet dullie, idejas pārņemtie spēj radīt ko tādu, ko ļaudis brauc apjūsmot no tālienes!

Mājupceļā priecājamies par ziedošajām ievām un ķiršiem. Kilometriem gari stiepjas augļu dārzi, daudz krustu un kokgriezumu. Līdzens ceļš. Tā ir Žemaitija.

Kārtējais milzu paldies Ainai par kārtošanu, sarunāšanu, katra aprūpēšanu, paldies arī galantajam šoferim Andrim!

Visur klāt bija Ārija Jāvalde

You could leave a comment if you were logged in.
arhivs/vecas_zinas/2010/2010.06.16.braucam_lukot_citado.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki