Lāčplēša diena Dundagā

11. XI pievakarē Lāčplēša dienu svinēja novada centrā.

Krēslot sākušajā Dundagā svētku gājienam aicina valsts karogi un svecīšu liesmiņas ceļu malās. No vidusskolas tas arī kā ierasti aizsākas, pa priekšu atkal braši soļojot jaunsargiem, un visiem dalībniekiem raitu soli un možu garu palīdz uzturēt bungu ritms.

Gājienā soļo pārsvarā skolas jaunieši, taču netrūkst vecāku ar maziem bērniem un sirmgalvju. Šādās reizēs visvairāk gribas piedzīvot paaudžu sasaukšanos, tāpēc prieks, ka tā arī ir.

Lāpu gājiens gar Krokodila piemiņas zīmi, pēc tam gar pili un «Līko muižu» aizvijas uz saliņu. Tur jau gaidīdams liesmo ugunskurs. Šogad pateicīgi laikapstākļi. Atceros, kā pirms vairākiem gadiem ugunskuru lāgā neizdevās iekurt pēkšņi sasnigušā biezā sniega dēļ.

Novada domes priekšsēdētājs Aldons Zumbergs uzrunā sveic sapulcējušos, atgādinādams vēsturiskās dienas nozīmi un uzsvērdams — dzīvosim tā, lai mēs būti gatavi kļūt par varoņiem, bet lai mums par tādiem nevajadzētu būt, lai mums nekad nebūtu jāņem rokā ierocis. Kultūras centra vadītāja Smaida Šnikvalde liek aizdomāties, kā tas nākas, ka Lāčplēša garu mums tik ļoti vajag arī tagad. Saprotams, ka to vajadzēja pirms vairāk nekā 90 gadiem, arī trešās atmodas sākumā, bet tagad — 20 gadus pēc atgūtas neatkarības… Jā, arī tādas pārdomas 11. novembrī — kur esi, Lāčplēsi, vai kopā ar daudziem trimdā? Un kas ir Aklais, Melnais? Varbūt tumsa mūsos?

Bet šoreiz — svētku noskaņa. Vidusskolas koris nodzied pāris dziesmu, kam pievienojas klātesošie — tautas lūgsnu «Dievs, svēti Latviju!», «Div’ dūjiņas» un Alberta Legzdiņa «Es redzēju bāleliņ’» — dziesmu, ko mana paaudze pirms vairākiem gadu desmitiem iepazina no «Čikāgas piecīšu» repertuāra.

Visbeidzot, spēka tēja, un tad visi, kas vēlas un spēj, dodas uz koncertu pilī.

Alnis Auziņš

You could leave a comment if you were logged in.
arhivs/vecas_zinas/2010/2010.11.15.lacplesa_diena_dundaga.txt · Labota: d.m.Y H:i , labojis aivars
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki