Skolēni nezina, kā palīdzēt sev un citiem

1148.jpg

2012. gada nogalē drošības kompānija GRIFS AG aicināja visu Latvijas skolu skolēnus un skolotājus piedalīties akcijā «Ko darīt, ja…», iesūtot jautājumus par neskaidrām situācijām skolas ikdienā, uz kuriem viņi vēlētos saņemt atbildes, lai veidotu savu vidi skolā un ap skolu drošāku un veselīgāku. Akcijā piedalījās 87 skolas no visas Latvijas, iesūtot 2925 anketas, kuras ietvēra vairāk nekā 14 000 jautājumu.

«Esam gandarīti par skolēnu un pedagogu lielo atsaucību kampaņā. Šī akcija mums ļāva paskatīties uz drošības jautājumiem no bērnu skatu punkta un izzināt, kas viņus satrauc visvairāk. Mēs jau vairākus gadus Latvijas skolās organizējam dažāda veida informatīvos pasākumus, kuros mūsu eksperti saistošā veidā stāsta par svarīgākajiem drošības jautājumiem. Kampaņas rezultāti precīzi parādīja aktuālos jautājumus, un, sniedzot atbildes uz tiem, mēs palīdzēsim veidot drošu vidi bērniem», stāsta drošības kompānijas GRIFS AG valdes loceklis Ainars Bundulis.

Kampaņā iesūtītie jautājumi parādīja, ka aktualitātes skolēniem katrā klašu grupā atšķiras. Sākumskolā, kad drošības un veselības jautājumu skaidrošanai jāpievērš īpaši liela uzmanība, visbiežāk minētās situācijas, kas satrauc gandrīz katru 1.–4. klases skolēnu, ir ceļš uz skolu, pirmās palīdzības sniegšana sev un citiem, kā arī personisko mantu drošība.

Ceļš uz skolu un no skolu nedrošs šķiet ikvienam mazajam skolniekam, jo tas ietver gan ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, gan drošību sabiedriskajā transportā, gan arī citus šķēršļus un neparedzētas situācijas. Kā viens no jautājumiem, kas anketās parādījās bieži, un kas, iespējams, līdz šim nav skaidrots pietiekami, ir suņu uzbrukumi. Skolēni nezina, kā pareizi rīkoties, lai izvairītos no suņa uzbrukuma, tāpēc par to noteikti vajadzētu stāstīt gan skolās, gan arī vecākiem mājās.

Tāpat daudzi jautājumi bija, kā rīkoties, kad nepieciešama pirmā palīdzība. Lielākā daļa sākumskolēnu nezina, ne kā palīdzēt citiem, ne arī, pie kā vērsties un kā rīkoties, ja pašiem ir radušās veselības problēmas vai trauma. Šis jautājums bija aktuāls ne tikai sporta zāles vidē, kur traumas ir vairāk iespējamas, bet arī mācību procesā. Bieži anketās bija minētas situācijas, kad skolēnam ir radušās veselības problēmas, bet skolotāja klasē nav, līdz ar to nav neviena, kas skolēnam varētu palīdzēt.

Kā trešā aktuālākā situācija sākumskolas vecumposmā jāizceļ personisko mantu drošība. Situācijas, kad kāds paņem, aiztiek vai pat nozog sākumskolas skolēnu personiskās mantas, ir aktuāls gan skolas vidē, gan arī ceļā uz skolu. Kā pāridarītājus skolēni minēja gan savus klasesbiedrus, gan vecāko klašu skolēnus, gan arī svešiniekus uz ielas. Līdz ar to var secināt, ka ir nepieciešama papildizglītošana, lai iemācītu bērniem, kā rīkoties un aizsargāt sevi šādos gadījumos un kā šīs situācijas risināt.

Pirmajās klasēs problēmjautājumi ir vairāk saistīti ar dažādām ikdienišķām situācijām, bet, mainoties vecumposmam, jautājumi kļūst arvien sarežģītāki. Vecāko klašu skolēnu anketās arvien vairāk izceļas tādas tēmas kā savstarpējie konflikti un vienaudžu ietekme dažādās situācijās, kas saistītas ar drošību un arī ar atkarībām.

Balstoties uz kampaņas laikā iesūtītajiem un apkopotajiem jautājumiem izstrādās informatīvu materiālu skolēniem par drošības un veselības jautājumiem. To jau tuvākajā laikā nogādās visām skolām, kuras piedalījās akcijā «Ko darīt, ja…», kā arī tas būs pieejams citiem interesentiem.

Tāpat arī ikvienai skolai Latvijā ir iespēja pieteikties uz GRIFS AG vadošo drošības speciālistu drošības un psihologu izstrādātu programmu 1.–4. klašu skolēniem «Drošības akadēmija. Sargā sevi, un būsi pasargāts». Tā veidota, balstoties uz bērnu uztveri konkrētos vecumposmos, informējot par drošu uzvedību un drošības pasākumiem pret zādzībām mājās un sabiedriskās vietās. Izglītojošo bezmaksas lekciju skolēniem iespējams pieteikt, nosūtot informāciju par skolu, klasi, bērnu skaitu uz e-pastu info@grifsag.lv ar norādi «Drošības akadēmija. Sargā sevi, un būsi pasargāts» vai zvanot pa tālr. 67813710.

Par projektu

Akciju «Ko darīt, ja…» 2012. gada nogalē pēc Valsts izglītības satura centra iniciatīvas īstenoja drošības kompānija GRIFS AG sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību If P&C Insurance AS Latvijas filiāli (If Apdrošināšana) un SIA Out Loud.

Par GRIFS AG

Drošības kompānija GRIFS AG dibināta 2002. gadā, un pēc apgrozījuma pašlaik ir otrs lielākais šīs nozares uzņēmums Latvijā. GRIFS AG ir vienīgais Latvijas kapitāla apsardzes uzņēmums, kas darbojas visās trijās Baltijas valstīs, ar 1600 darbiniekiem un ar vairāk nekā 10000 fiziskās un tehniskās apsardzes objektiem. Apsardzes kompānija GRIFS AG jau kopš tās izveidošanas ir mērķtiecīgi ieņēmusi un nostiprinājusi līdera pozīcijas tirdzniecības vietu apsardzē un fiziskās apsardzes segmentā.

Inese Artemjeva,
drošības kompānijas GRIFS AG
iekšējās un ārējās komunikācijas speciāliste,
tālrunis: +371 26364282,
e-pasts: inese.artemjeva@grifsag.lv

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2013.01.15.ko_darit.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki