Paldies visiem, kas centās, darbojās, piedalījās, gaidīja šajās divās traki aukstajās, lietainajās, vējainajās un beigu beigās saulaini vētrainajās Slīteres Ceļotāju dienās 2. un 3. VI!
Cerams, ka visi ir attapušies, un nu ir skaidrs, ka īstos ceļotājus nekas nebiedē!
Paldies visiem gidiem, īpaši tiem, kam tas nav saistīts ar ikdienas darbu, bet kas labprāt atsaucās: Laurai Beņislavskai, Evai Landmanei, Kristīnei Savickai, Edijam Tropiņam, Baibai Šuvcānei! Tāpat paldies šo dienu īpašajiem viesiem — darbnīcu vadītājiem, gidiem, lektoriem: Kristapam Vilkam, Ivaram Zupiņam, Daugavpils universitātes pētniekiem Ulda Valaiņa vadībā, Uģim Piterānam, Inesei Rozei, Ervīnam Kristiņam ar «sakarnieku» komandu, Reinim Pižikam, pirtniekiem Kolkasragā.
Paldies Zojai Sīlei par tulkojumiem lībiešu valodā, praktikantei Annai Āboliņai par tulkojumu angļu valodā, dažādiem palīgdarbiem sagatavošanās gaitā, kā arī spilgtajām fotogrāfijām.
Paldies Artūram Laubergam par gardo, karsto zupu lielajā Rutas Bērziņas katlā, paldies Vilim Priedem par atļauju apskatīt īstu zvejnieka sētu.
Pateicība visiem, ka sūtīja informāciju saviem draugiem, ieteica, aicināja, un tiem, kas nogādāja drukāto informāciju dažādās Latvijas malās!
Ceļotāju dienās pie Šlīteres bākas tika nodibināti arī 1682 radiosakari ar 67 valstīm no visiem kontinentiem, izņemot Austrāliju. Tika rakstītas un izsūtītas īpašas sakaru apstiprinājuma kartiņas (QSL), vienlaikus reklamējot arī Slīteres nacionālo parku. Sliktie laika apstākļi netraucēja, jo antenas paspēja uzstādīt jau piektdien. Raidstacijā darbojās bijušais dundadznieks Vilnis no Rūjienas, Jānis no Jēkabpils, Jānis no Siguldas, Imants no Ogres, Raitis no Rīgas, Benito no Talsiem, Andrejs un Ervīns no Dundagas.
Spītējot ārkārtēji nepievilcīgiem laika apstākļiem, skaitļi tomēr liecina par necerēti labu atsaucību. Pērn ideālos laika apstākļos Ceļotāju dienās dažādās aktivitātēs apmeklētības kopsumma bija ap 2100 cilvēku, bet šogad tā ir ap 1300. Pagājušajā gadā dažādus gidu vadītos dabas un kultūrvēstures maršrutus, arī veloapļus un dabas izziņas darbnīcas, t.i. tīros ar Ceļotāju dienu būtību saistītos 18 dažādos piedāvājumus apmeklēja pavisam ap 540 cilvēku, bet šogad 20 dažādus šāda veida piedāvājumus apmeklējuši ap 330 cilvēku. Abos gados šeit nav pieskaitīts Šlīteres bākas apmeklējums.
Visu piedāvājumu konkurencē pagājušā gadā augstākie apmeklētības rādītāji bija Dundagas pilij (249), Zivju degustācijai pie Andra (180), Šlīteres bākai (176), Inese Rozes vadītajam pārgājienam pa lībiešu ciemiem (113), Līvu tautas namam Mazirbē (100), zivju degustācijai pie Alfrēda (ap 100), veselības centram «Tavai sirdij» (86), Ragu kolekcijai (84) un Pāces vilnas fabrikai (80).
Šogad visvairāk apmeklētāko objektu rinda ir šāda: Šlīteres bāka un Meža skolas kukaiņu klase jeb Zaļā laboratorija (abos 144), Dundagas pils (133), Līvu centrs «Kūolka» (82), «Vieglu garu un jūrā iekšā!» jeb mobilās pirtis Kolkasragā (80), «Šeit viss ir sens un īsts!» jeb viesošanās «Stūrīšos» (80), zivju nogaršošana pie Andra (80).
Jāpiebilst arī, ka iepriekš minētajos skaitļos nav ieskaitīts Kolkasraga kā tāda apmeklējums, jo tur, visticamāk, ka agri vai vēlu nonāca gandrīz visi Ceļotāju dienu dalībnieki, tāpat, protams, tie, kas piedalījās konkrētajos pasākumos ragā. Tāpat nav ieskaitīts mūsu pavisam 7 novada baznīcu apmeklējums, kas pagājušā gadā kopā sastādīja vairāk nekā 500 apmeklētāju, un arī šogad ievērojams cilvēku skaits iegriezās mūsu dievnamos.
Ceļotāju dienu dalībniekiem — viesiem — lūdzām arī aizpildīt anketas. Ap 50 aptaujāto nav liels skaits, tomēr tas ļauj nedaudz ielūkoties ceļotāju domās.
Motivācija, kāpēc cilvēki apmeklēja Ceļotāju dienas: iespēja baudīt dabu, dabas izziņa, relaksācija, iespēja būt kopā ar ģimeni vai līdzīgi domājošiem, kā arī kultūra un kultūrvēsture.
Lielākā daļa Ceļotāju dienās piedalījās kopā ar draugiem, ģimeni, ar bērniem un darba biedriem. No respondentiem apmēram puse jau bija agrāk viesojusies SNP, otra puse vai nu bijusi iepriekš vienu reizi, vai pirmo reizi. Vairā nekā puse anketu aizpildītāju bija no Kurzemes, ceturtā daļa no Rīgas, pa kādam arī no Latgales, Zemgales un pārējās Vidzemes. Informāciju par Ceļotāju dienām lielākoties ieguvuši no draugiem, no reklāmas lapām, internetā vai arī zinājuši no iepriekšējiem gadiem.
Apmēram ceturtā daļa respondentu atbild, ka piedalīsies Ceļotāju dienās abas dienas ar vienu vai pat ilgāku nakšņošanu, bet pārējie piedalījās vienā vai otrā dienā nenakšņojot.
Uz jautājumu, kas īpaši patika Ceļotāju dienās, atbildes ir raibu raibās: Fitoplezīrs, Kolkas pūtēji, pils, Šlītere, zupas ēšana, kukaiņu apskate, gidu profesionalitāte, plašais piedāvājums un daudzveidība, objektu vadītāju atvērtība un draudzīgums, «Pītagi», Vilnas fabrika, Bažu purvs, pirtis Kolkasragā, neskartā daba un nezināmi dabas objekti, zirgi, «Stūrīši», koncerts pilī, zivsaimniecības vēsture.
Kas nepatika? Lielākā daļa minējuši laika apstākļus.
Būtibā visi respondenti atzīmējuši, ka ir vai nu ļoti, vai vienkārši apmierināti ar dalību Ceļotāju dienās, viens ir bijis daļēji apmierināts.
Ko vajadzētu uzlabot? Laikapstākļus, vairāk informācijas un reklāmas pirms pasākuma plašsaziņas līdzekļos, vairāk, ko bērniem darīt!
Tad nu centīsimies to visu nākamgad sarūpēt!
Jāatgādina, ka liela daļa no Ceļotāju dienu piedāvājumiem ir spēkā arī pārējās gada dienās. Saulainu un veiksmīgu tūrisma gadu visiem vēlot,
Alanda Pūliņa un Andra Ratkeviča