Kā turpmāk skatīsimies televīziju?

JAUNĀKĀ INFORMĀCIJA 24.12.2009.

Dundagas TV tornis ir sācis raidīt ciparu TV decimetru 47. kanālā. Patreiz tiek raidīti 6 bezmaksas kanāli: LTV1, LTV7, LNT, TV3, TV5 un Pirmais Baltijas kanāls.

Maksas kanālu nav, tāpēc tie, kuri esat iegādājušies dekoderus Lattelecom Ziemassvētku akcijā kopā ar viena mēneša bezmaksas viedkarti, nelieciet karti dekoderī līdz brīdim, kamēr Dundagas tornis nesāks raidīt arī maksas kanālus.


Kā rīkoties, lai arī turpmāk redzētu televīzijas pārraides, pārejot uz apraidi ciparu formātā, skaidro lietpratēji.

Papildinājums: Par iespēju Dundagas daudzdzīvokļu mājā ierīkot kolektīvu dekoderi vaicājiet padomu namu apsaimniekotājam SIA «Ziemeļkurzeme».

Eiropas Savienības (ES) direktīva liek ES valstīm līdz 2012. gadam pāriet no TV programmu zemes apraides analogajā formātā uz apraidi ciparu formātā. Latvijas Republikas Satiksmes ministrija izsludināja konkursu par pārejas nodrošināšanu uz zemes TV apraidi ciparu formātā un šogad 17. februārī pasludināja «Lattelecom» par uzvarētāju. Saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumu «Lattelecom» ir jānodrošina publiskā bezmaksas TV kanālu zemes apraide ciparu formātā 99% Latvijas teritorijas līdz 2009. gada beigām.

Lai skatītos «virszemes TV» (virszemes TV ir tā pati sen un labi pazīstamā televīzijas signāla pārraide „pa gaisu“ no TV torņiem uz individuālajām mājsaimniecību antenām) bezmaksas kanālus, vajadzīgas šādas iekārtas: antena, ciparu TV uztvērējs (dekoders) un televizors.

Lai skatītos maksas kanālus, papildus vajag viedkarti.

Lai skatītos ciparu TV bezmaksas kanālus no Dundagas TV torņa, būs vajadzīga tāda pati decimetru diapazona antena kā līdz šim, Kolkas apkārtnē vājāka signāla dēļ droši vien būtu vēlama antena ar lielāku elementu skaitu. Problēmas varētu būt ar lētajām poļu antenām (tautā sauktie «trauku žāvētāji»). Ja pašreiz analogās TV attēla kvalitāte ir laba, tad gan tādai pašai vajadzētu būt arī digitālajai TV, un iespējams, ka antena nav jāmaina.

Dekoders «Lattelecom» mājas lapā ir nopērkams par Ls 39,50.

Maksa par pakalpojumu

Brīvā pakaEkonomiskā pakaPamata paka
TV kanālu skaits51630
Pieslēgto televizoru skaits Neierobežots11
Maksa par viedkarti Karti nevajag Ls 6,00Ls 6,00
Dekodera īres maksa, slēdzot ilgtermiņa līgumu uz 24 mēnešiem Nav pieejamaLs 1,98 mēnesīLs 1,98 mēnesī
Abonēšanas maksaLs 0,00 mēnesīLs 3,50 mēnesīLs 6,90 mēnesī
Atlaide, slēdzot ilgtermiņa līgumu uz 24 mēnešiem Nav100% atlaide abonēšanas maksai pirmos 3 mēnešus 100% atlaide abonēšanas maksai pirmos 3 mēnešus

Lai skatītos «virszemes TV», nepieslēdzot ārējo ciparu TV uztvērēju (t.i., bez dekodera), vajag televizoru ar iebūvētu MPEG-4 ciparu TV uztvērēju. Ja televizors ražots līdz 2008. gadam, tam visticamāk MPEG-4 DVB-T uztvērējs nav iebūvēts. Tātad, pērkot jaunu televizoru, ir vērts padomāt par tādu, kam jau ir iebūvēts digitālās TV uztvērējs, — tad nebūs jāpērk atsevišķs dekoders. No otras puses, tehnika tik ātri attīstās, ka pēc pāris gadiem, iespējams, šis TV standarts būs jau novecojis un atkal kaut kas būs jāpiepērk klāt.

Daži jautājumi un atbildes no interneta lapas lattelecom.lv.

— Kāpēc izvēlēts tāds «virszemes TV» ieviešanas veids, kas iedzīvotājiem rada papildu izmaksas?
— Pāreja uz ciparu TV notiek visā pasaulē, un Latvija nav nekāds izņēmums. Ja Latvijā neieviestu ciparu TV, apraides zonas samazinātos, jo kaimiņvalstu ciparu apraide (piemēram, Igaunijas, Lietuvas), it īpaši pierobežā, varētu radīt traucējumus. Turklāt topošais pakalpojums ir ievērojami labāks par esošo. Ciparu formāts nodrošina vairākas ērtas un mūsdienīgas iespējas — elektronisko TV programmu, valodu un subtitru izvēli (līdzīgi kā skatoties DVD), iespējas pasūtīt filmas un augstas izšķirtspējas TV kanālus (pēdējie 2 gan būs atkarīgi no klienta iegādātā dekodera un televizora modeļa).

— Kad varēs iegādāties nepieciešamās iekārtas?
— Pārbaudītās un pieejamās iekārtas atrodamas «Lattelecom» mājas lapā. Pašlaik tās iespējams iegādāties, piesakot pakalpojumu mūsu mājas lapā, zvanot uz 177 un «Lattelecom» veikalos.

— Kā varēs pieslēgt kādu maksas kanālu?
— Jānoslēdz līgums ar «Lattelecom» par izvēlētās kanālu pakas lietošanu un jāsaņem speciāla viedkarte.

— Vai no maksas kanāliem varēs arī atteikties un atgriezties pie bezmaksas pakas? Vai šādā gadījumā būs jāmaksā sods?
—Tādu iespēju iedzīvotājiem noteikti garantēs. To, kā notiks pāreja no vienas pakas uz citu, precīzi norādīs līgumā.

— Vēlos pieslēgt «virszemes TV» laukos, kur skatos 1975. gadā nopirkto televizoru «Horizonts». Vai tagad man būs jāpērk jauns televizors?
— Tehniski iespējams pieslēgt gandrīz jebkuru televizoru, pieslēdzoties audio – video ieejai vai arī caur antenas ieeju (Eiropas skaņas standarts — BG ).

— Cik televizoru varēs pieslēgt?
— Ideja ir tāda pati kā «Viasat» u.c. satelītu TV, proti, viens dekoders — viens kanāls, t.i., pie viena dekodera teorētiski un arī tehniski «par lēto» var pieslēgt vairākus televizorus, bet tie visi rādīs vienu un to pašu kanālu. Lai visi vienā mājsaimniecībā esošie TV būtu neatkarīgi cits no cita, katram jāpērk savs dekoders. Antena teorētiski varētu palikt viena, bet tad nāksies «pareizi» sadalīt no antenas nākošo signālu, lai tas netiktu pārlieku vājināts un neciestu attēla kvalitāte.

No sarunas ar «177»

Raidīšanas sākums Dundagas tornī varētu būt ap 2010. gada janvāri. «Lattelecom» garantē, ka virszemes digitālo TV pilnīgi visā Latvijā ieviesīs līdz 2012. gadam. Līdzko sāks raidīt, uzreiz būs pieejami visi 5 bezmaksas kanāli: LTV1, LTV7, LNT, TV3, TV5 Tā ir laba ziņa Kolkas pagasta iedzīvotājiem, jo līdz šim kolcinieki par velti labā kvalitātē varējuši skatīties tikai 2 valsts TV kanālus, savukārt LNT un TV3 — no Rīgas raidītāja, diemžēl signāla kvalitāte ir ļoti slikta.

Sākotnēji gan esot iespējami traucējumi, kurus gan iespējami īsākā laikā centīšoties novērst. (Zināma gan viņu novēršana «iespējami īsākā laikā». — Aut.) Pašlaik «Lattelecom» esot tikai 1 modeļa dekoderis, tas derot gan maksas, gan bezmaksas kanāliem, t.i., ja izraudzīti tikai bezmaksas kanāli, tad — nopērc un skaties, ja gribas arī maksas, tad jāpiepērk klāt viedkarte (noslēdzot līgumu ar «Lattelecom»). Bet kad tas būs pieejams Dundagas novadā, nav zināms.

Sagatavoja Aldis Pinkens

You could leave a comment if you were logged in.
arhivs/vecas_zinas/2009/2009.11.17.ka_turpmak_skatisimies_televiziju.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki