4. februāris — Pasaules pretvēža diena

Pasaules pretvēža dienas mērķis kā katru gadu ir veicināt iedzīvotāju izpratni un zināšanas par onkoloģiskām saslimšanām, onkoloģisko slimību profilaksi, laicīgu to atklāšanu un ārstēšanas uzsākšanu.

Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, saslimstība un mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir augsta. Kopējie saslimstības rādītāji Latvijā būtiski neatšķiras no Eiropas Savienības vidējiem rādītājiem, izņemot plaušu vēzi, bet mirstības rādītāji ir augstāki. Katru gadu pieaug pacientu skaits, kam vēzi diagnosticē pirmo reizi mūžā. Vīrieši biežāk slimo ar plaušu vēzi, prostatas vēzi, kolorektālo (zarnu) vēzi, bet sievietes — ar krūts vēzi, kolorektālo vēzi, ādas vēzi un dzemdes kakla vēzi. Tāpat Latvijā ir liels primāri ielaisto vizuālo lokalizāciju — mutes dobuma, ādas, krūts, dzemdes kakla, taisnās zarnas — audzēju īpatsvars. Aptuveni ceturtā daļa atklāto vēža gadījumu ir III un IV stadijā, tātad novēloti atklāti. Nāves cēloņu struktūrā ļaundabīgie audzēji jau ilgāku laiku ieņem otro vietu aiz sirds un asinsvadu slimībām. Vīriešu mirstība no ļaundabīgajiem audzējiem ir augstāka nekā sievietēm.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm vairāk nekā trešdaļu ļaundabīgo audzēju ir iespējams novērst, ievērojot veselīga dzīvesveida principus, mazāk lietojot atkarību izraisošās vielas — ierobežojot alkoholu un smēķēšanu, ēdot veselīgu ēdienu un regulāri piekopjot fiziskās nodarbības. Būtisku lomu ļaundabīgo audzēju novēršanā un laicīgā atklāšanā ir regulārām profilaktiskajām apskatēm un ārsta apmeklējumiem .

Kopš 2009. gada Latvijā ir ieviesta valsts apmaksāta programma, lai laikus atklātu krūts, dzemdes kakla un kolorektālo vēzi. Iedzīvotāju atsaucība nav apmierinoša, tomēr pakāpeniski apmeklētība pieaug. 2011. gadā šajā programmā 36,2% sievietes no kopējā uzaicināto sieviešu skaita veikušas izmeklējumus krūts vēzim, bet 38,5% sievietes — dzemdes kakla vēzim. Visniecīgākais aptveres rādītājs ir kolorektālā vēža valsts apmaksātajā savlaicīgas atklāšanas programmā (tikai 6%–7% no aptuveni 800 000 cilvēku lielās riska grupas).

Pasaules pretvēža dienā Veselības ministrija sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību «Dzīvības koks» 2. II plkst. 11.00 Latvijas Onkoloģijas centra telpās rīko preses konferenci. Tajā iepazīstinās ar biedrības «Dzīvības koks» veidoto video, kas vēsta, cik svarīgi ir savlaicīga vēža atklāšanas programma. Preses konferencē prezentēs arī Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS pētījumu par sabiedrības informētību par šo programmu. Tāpat klātesošos iepazīstinās ar šīs programmas rezultātiem 2011. gadā, un interesenti varēs iepazīties ar Dr. hab. med. Daces Baltiņas grāmatu par krūts vēzi «Jums ir krūts vēzis? Parunāsim par to».

Pasaules pretvēža dienā Veselības ministrija atgādina iedzīvotājiem, cik svarīgi ir laikus diagnosticēt ļaundabīgos audzējus, un aicina Latvijas iedzīvotājus rūpēties par savu veselību, apmeklēt ārstu un veikt šādus valsts apmaksātus izmeklējumus:

  • sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem — dzemdes kakla vēža pārbaude reizi trijos gados;
  • sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem — krūts dziedzeru mammogrāfijas pārbaude reizi divos gados;
  • iedzīvotājiem vecumā no 50 gadiem — zarnu vēža pārbaude reizi gadā, par pārbaudes iespējām jautājot ģimenes ārstam.

Papildinformācija par valsts apmaksāto vēža savlaicīgas atklāšanas programmu un izmeklējumu veikšanas iespējām, zvanot uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) informatīvo bezmaksas tālruni 80001234, kā arī interneta vietnē www.vmnvd.gov.lv

Papildinformācijai informatīvie bukleti «Kā pasargāt sevi no dzemdes kakla vēža», «Kā pasargāt sevi no krūts vēža» un «Kā pasargāt sevi no kolorektālā jeb zarnu vēža».

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2012.01.30.pasaules_pretveza_diena.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki