Zied kartupeļu palma

Kartupeļpalma

Skaisti ziedošos amariļļus uz palodzēm skolotāja Laimoņa Ulmaņa kabinetā atceros vēl no tiem laikiem, kad pati strādāju skolā. Tur aug arī vaska puķe, istabas asparags un bērzs. Skolotājs uzskata, ka augiem ir vieta mācību kabinetos, un viņam patīk, ka uz lielo logu palodzēm aug puķes, jo tās rada mājīgumu. Janvāra beigās, februāra sākumā uzziedējusi neparastā kartupeļu palma. Lūk, skolotāja Ulmaņa stāsts par citronkoku un kartupeļu palmu!

Kad 1993. gadā atnācu uz skolu strādāt, te, kur tagad ir zēnu mājturības kabinets, bija darbnīca. Tās stūrī auga liels citrona koks, kas ar laiku sāka traucēt, jo aizņēma pārāk daudz vietas. Augs ziedēja un pat augļi aizmetās. Neļāvu puikām plēst nost, lai ienākas.

Nākamajā pavasarī ievēroju, ka lielajā citronkoka toverī dīgst kāds cits augs. Īpašu uzmanību tam nepievērsu, bet ārā arī nemetu. Lai aug! Skatos, lapas tam kā kartupelim. Domāju, varbūt puikas ielikuši. Rudens pusē, gribēdams pārbaudīt, vai augam kartupeļi apakšā, izcēlu stādu ārā. Sapratu — kartupelis tas nav: bumbulis bija mazāks, ar tumšāku mizu. Lapas gan bija kā kartupelim. Sāku interesēties, pašķirstīju puķkopības žurnālus un secināju, ka tā ir kartupeļu palma.

Ko darīt? Pavasarī atkal lapa izauga liela kā palmai, tikai izskatījās pēc kartupeļu laksta. Skaista, zaļa, spēcīga. Pārstādīju lielā podā. Uz rudens pusi lapa nokrita. Domāju, būs iznīcis. Neko nesatraucos, atstāju stūrī. Pavasarī atkal augs dzen lapu ārā, rudenī lapa nokrīt. Tā notika kādus 3 gadus pēc kārtas. Ceturtajā gadā uz pavasara pusi noliku saulītē un domāju — būs atkal lapa. Nekā — kāta galā veidojās zieds! Līdzīgs kallai, bet tumši violets, sarkanīgs, pa vidu smails veidojums. Trīs četras dienas tāds turas. Tad kādu rītu ienākot darbnīcā, jūtu nepatīkamu smaku. Domāju — peles aizgājušas uz citiem medību laukiem. Taču izrādījās, ka tā smaržo kartupeļpalmas zieds, precīzāk, tā ziedputekšņi.

Kādus gadus augs nodzīvoja pagrabā: biju uz turieni aiznesis un aizmirsis. Domāju jau, ka jāmet ārā, bet tad atnesu uz skolu un kartupeļpalma atkal aug un zied. Nu jau ceturto gadu pēc kārtas. Kartupeļpalmai pa ziemu jāļauj atpūsties, nedrīkst arī izraut mazuļus.

Kas notika ar citronkoku? Tas izpletās tik liels, ka vairs nebija vietas, un aizvilku to uz dziedāšanas kabinetu. Tur auga pāris gadu. Puikas noplēsa visu, kas plēšams. Tad sāka kalt. Kādu gadu uz vasaras brīvdienām aizlaida pensijā.

Uzklausīja Diāna Siliņa

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2012.02.07.amorfofalls.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki