Sievietes, pārbaudiet veselību!

17. IV Dundagā, Veselības centrā Pils ielā 6, no plkst. 11.00 līdz 18.00 mobilajā mammogrāfā ikviena sieviete varēs pārbaudīt krūtis un pārliecināties par savu veselību.

Nesen valsts galvenais onkologs Jānis Eglītis nāca klajā ar satraucošās ziņām, ka aizvadītajā gadā Latvijā sasniegts antirekords ar krūts vēzi saslimušo sieviešu skaita ziņā. 2011. gadā krūts vēzis diagnosticēts vairāk nekā 1200 sievietēm. Tik augsts saslimšanas rādītājs ar krūts vēzi nav reģistrēts pēdējos 30 gadus.

Apmeklēt mammogrāfu aicinātas īpaši tās sievietes, kuras saņēmušas valsts uzaicinājuma vēstuli veikt valsts apmaksātu krūts vēža profilaktisko pārbaudi. Tās ir sievietes vecuma grupā no 50 līdz 68 gadiem, kurām ir paaugstināts risks saslimt ar krūts vēzi. Sievietes, kuras uzrādīs saņemto uzaicinājuma vēstuli, pārbaudīties mammogrāfā varēs bez maksas. Gadījumā, ja vēstule nav saņemta un sieviete ir 50 — 68 gadus veca, lūdzam vērsties pēc papildu informācijas par valsts apmaksātām krūts veselības pārbaudēm Nacionālajā Veselības dienestā.

Socioloģiskie pētījumi liecina, ka 60% Latvijas sabiedrības ir niecīga interese vai pat vienaldzība par krūts vēža saslimšanu un ar to saistītiem riskiem. Vairumā gadījumu slimība tiek ielaista un to nekonstatē agrīnā stadijā. Tādēļ ik gadu vidēji 500 sievietes zaudē vienu vai abas krūtis, lai apturētu krūts vēža turpmāku progresiju, un diemžēl no šīs slimības mirst vairāk nekā 400 sieviešu.

Latvijas valsts galvenais onkologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģijas galvenais speciālists Jānis Eglītis skaidro: «Diemžēl mēs nespējam garantēt ikvienai sievietei, ka tā dzīves laikā nesaslims ar krūts vēzi. Vienīgais, ko varam lūgt un atcerēties, — rūpēties par savu krūšu veselību! Tas nozīmē — regulāri pārbaudīt krūts dziedzerus, gan tos iztaustot, gan ik gadu veicot ultraskaņas izmeklējumus. Tas jādara arī gados jaunām sievietēm. Savukārt sievietēm pusmūžā ir ieteicams piedalīties valsts organizētajā mammogrāfijas skrīninga programmā. Tāpat sievietēm būtu ieteicams atcerēties par mamogrāfiju, arī pārsniedzot septīto dzīves gadu desmitu».

Jau otro gadu Latvijas Basketbola savienība ar domubiedriem organizē iniciatīvu par krūts veselību, šogad tās motīvs ir «Es iešu».

«Es iešu» primārais mērķis ir kliedēt sabiedrības vienaldzību un mītus par saslimšanu ar krūts vēzi, lai palīdzētu sievietēm izšķirties par lēmumu laikus un regulāri pārbaudīt savu krūšu veselību. Kampaņa noritēs līdz maija beigām, noslēdzoties ar krūts veselībai veltītu gājienu un labdarības basketbola spēli 27. maijā.

Plašāka informācija par kampaņu pieejama interneta lapā www.esiesu.lv, kur iespējams noskatīties krūts vēža skarto sieviešu video stāstus, iepazīties ar ārstniecības iestādēm, kurās iespējams veikt profilaktiskās apskates un vajadzības gadījumā saņemt nepieciešamo ārstēšanu (http://www.1188.lv/karte/kruts_veza_parbaude/).

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2012.04.10.mammografs.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki