Prezidents ciemos, prezidents mājās

Novada domes priekšsēdētājas Gunta Abaja, dzimtu vēstures pētnieks Gunārs Laicāns un valsts prezidents Andris Bērziņš. Baibas Šuvcānes foto

Mūsu novadu 7. VI apmeklēja Igaunijas Republikas prezidents Tomass Hendriks Ilvess ar Evelīnu Ilvesas kundzi un Latvijas Republikas prezidents Andris Bērziņš ar Daci Seisumas kundzi.

Augsto viesu pirmā pieturas vieta Līvu krastā bija Kolkā. Pie Līvu centra «Kūolka» prezidentus un viņu dzīvesbiedres sagaidīja domes priekšsēdētāja Gunta Abaja, Kolkas pagasta pārvaldnieks Aldis Pinkens, Kolkas lībiešu grupas vadītāja Maija Rēriha un lībiešu kultūrvēstures pārzinātāja un grāmatu autore Baiba Šuvcāne. Prezidentu kundzēm tika jauki puķu pušķi.

Ineses Dāvidsones foto

Ar muzikāliem sveicieniem iepriecināja lībiešu dziesmu ansamblis «Laula» un Kolkas koklētājas. Prezidenti ilgāku laiku uzkavējas lībiešu centrā. Abi valstu vadītāji saņēma dāvanas — no Baiba Šuvcānes viņas kapitālo darbu «Senais lībiešu ciems Kolka», no Kolkas lībiešu grupas piemiņai tika pa lielam dzintara gabalam, savukārt kapteinis Visvaldis Feldmanis dāvāja grāmatas par Latvijas bākām. Abi prezidenti parakstotījās viesu grāmatā.

Tālāk delegāciju ceļš veda uz Kolkas ragu. Jāpiebilst, ka Igaunijas prezidentu pavadīja ievērojams skaits tautiešu, bet visu tikšanās laiku lieliski tulka pienākumus veica Valts Ernštreits, kas acīmredzot vienlīdz labi runā latviski, lībiski, igauniski un angliski. Bez Valta šī vizīte nebūtu iedomājama.

Kolkas raga saimnieka un gida pienākumus ar ierasto sirsnību pildīja SIA «Kolkasrags» rīkotājdirektors Jānis Dambītis. Viesi pakavējās pie stendiem, kas vēsta par padomju okupācijas laiku, pie pieminekļa Jūras paņemtajiem, liedagā — pie vecās bākas drupām. Abi valstu vadītāji un viņu dzīvesbiedres bija nemitīgā uzmanības lokā, un visu laiku valdīja draudzīga, nepiespiesta gaisotne. Acīmredzami šī nebija oficiāla darba vizīte, bet atpūtas brauciens ar kultūrvēsturisku ievirzi. Abi prezidenti labprāt atbildēja uz jautājumiem. Fotokorespondenti un daudzie fotoamatieri izmantoja reto izdevību iemūžināt šo notikumu fotoliecībās.

Pie informācijas centra nelielu jauku koncertu, spēlējot unikālo mūzikas instrumentu «hang», sniedza Raimonds Tiguls, bet dziedāja islandiešu viesis. Savukārt mūsu domes vadītāja Gunta Abaja abiem prezidentiem dāvāja Dundagas Mākslas un mūzikas skolas audzēkņu darinātos putnus, uzsverot, ka tieši Kolkas rags ir iecienīta putnu uzturēšanās vieta.

Garākā un nozīmīgākā tikšanās bija sapostajā Lībiešu tautas namā Mazirbē. Te atskanēja lībiešu himna, runas teica abu valstu prezidenti, notika savstarpēja dāvanu pasniegšana. Mūsu prezidents Andris Bērziņa kungs uzsvēra, ka šeit, līvu krastā, viņš jūtoties kā atbraucis mājās. Ar Igaunijas prezidentu abi esot pārrunājuši iespēju — citreiz Igaunijas valsts vadītājs varētu šurp atbraukt pa jūru, ja vien būtu laivu piestātne… Bērziņa kungs uzsvēra, ka ideja par piestātni esot pavisam nopietna… Vēl mūsu Valsts prezidents bilda, ka mazo tautu spēks ir tās daudzveidības izpausmēs.

Savukārt Tomass Hendriks Ilvess akcentēja, cik svarīgi ir aizsargāt mazās tautas un to valodu, un citēja mūsu pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes atziņu, ka ir vienota Igaunijas un Latvijas tauta, ko tagad apstiprinot arī nopietni gēnu pētījumi.

Gan te, tautas namā, gan vēlāk brīvās sarunās un intervijās pie «Stūrīšu» mājām abi prezidenti sacīja, ka lībiešu pastāvēšanas atslēga ir viņu pašu rokās.

Augstos viesus tautas namā sveica Līvu savienības vadītājs Dāvis Stalts, Staltu ģimene pārstāvji Julgi un Helmi Staltes, Ventspils lībiešu grupa, lībiešu jauniešu ansamblis «Nurmorkestõr», runu teica arī Mazirbes lībiešu grupas vadītājs Edgars Millers.

Visbeidzot, abu valstu vadītāji un viņus pavadošās personas iepazinās ar Šlīteres bāku, kur par tās vēsturi un lomu pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģiona administrācijas direktore Ērika Kļaviņa. Gan abi prezidenti, ka viņu kundzes dūšīgi kāpa pašā bākā, lai lūkotu saskatīt kaimiņzemi, pa ceļam apskatot arī nupat ierīkoto skudru izstādi.

Mūsu prezidenta vārdi par atgriešanos mājās bija sēkla, kas kritusi dzirdīgās ausīs. Dāvis Stalts nevilcinājās uzaicināt mūsu prezidentu uz Lībiešu svētkiem. Kas zina, varbūt Valsts prezidentu rudens pusē sagaidām arī Dundagā.

Alnis Auziņš
Ineses Dāvidsones un Baibas Šuvcānes foto

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2012.06.08.2_prezidenti.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki