Līgo, līgo!

19. VI plkst. 18.00 Dundagas pils parkā līgošanas priekā dalīsies Iveta un Vidvuds Medeņi.

Jāņu laikā saule uzkāpusi pašā debesu kalnā, tādēļ ir īstais brīdis godināt visietekmīgākos dabas spēkus — zemi, gaisu, uguni un ūdeni. Svētki jāsvin pēc izjūtām, nevis priekšrakstiem. Arvien vairāk cilvēku interesējas, kā svētkus svinēt latviskā garā.

Līgo dienas rīta cēlienā jāgādā meijas un jāņuzāles, jābūvē ugunskurs un jāpin vainagi, jāgādā cienasts un jāpušķo māja, bet vakarā, kad sākusies lielā līgošana, nav svarīgi, kādā secībā ko dara — zīlē, dzied, iet rotaļās, lec dančus vai izpilda kādus rituālus. Kas tajā brīdī iešaujas prātā, tas jādara. Ja gribas skriet plikam ap dārzu, lūdzu. Ja gribas dziedāt vai vest tačkā uguni ap sētu, dari. Tikai jāsaprot — kāpēc.

Lai to visu saprastu, 19. VI pils parkā mūs gaida Iveta un Vidvuds Medeņi. Abi vairāk nekā 26 gadus ir folkloras kopas «Skandinieki» saimē. Abi vada daudzus gadskārtu svētkus. Lieldienas, Jāņus, Ziemassvētkus. Olu ripināšana, aplīgošana vai ķekatošanās nav iedomājama bez Medeņu pāra. Viņu klātbūtne un uzrunas maniere ikvienam rituālam piešķir īstu dabiskumu, kur nav vietas samākslotībai un ārišķībai. Klātesošie parasti to novērtē un ar prieku iesaistās visās izdarībās. Jau 16 gadus Latvijas radio ēterā sparīgi ripo arī Vidvuda stūrētie «Greizie rati», kuros sēž ģimenes no visas Latvijas, dziedot tautasdziesmas un minot klausītāju iesūtītās mīklas. Publika atzinīgi novērtējusi arī Ivetas raidījumu «Laikarata riti», kas pamatīgi iepazīstina ar tautas gadskārtu, svētku un sadzīves tradīcijām.

Mūsu, latviešu, tradīcijas ir tās, kas mūs atšķir no citām tautām un kultūrām. Tas ir vienojošais un unikālais, kas mūs padara īpašus un neatkārtojamus, tādēļ celsim saulītē un vērsim vaļā senlatviešu pūra lādi un sagaidīsim vasaras saulgriežus tā, kā to darīja mūsu senči!

Ruta Bērziņa

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2012.06.12.ligo_ligo.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki