Saules un ceriņu pilsētā

11. VI Dundagas pensionāri devās Ainas Šleineres rīkotajā ekskursijā uz Dobeli. Šeit, skaistajā Zemgales pusē, ir vissaulainākā vieta visā Latvijā. Ekskursanti gan sajuta pretējo, jo tajā dienā lija lietus.

Pirmais apskates objekts — Naudītes pagastā. Apguldes «Briežos» ir lielākā orhideju kolekcija Latvijā. Šis gan nebija īstais orhideju ziedēšanas laiks, bet dažas ziedēja un iepriecināja ikvienu ar savu krāšņumu un faktu, ka nogrieztais zieds vāzē nenovītīs pusotru mēnesi. Saimniecība piesaista uzmanību ar iespēju iepazīt dažādus eksotiskos dzīvniekus — iguānas, bruņurupučus, vardes, šņācējtarakānus. Drosmīgākie varēja paglaudīt pasaulē mazāko pitonu, kas rāmi gulēja saimniecei uz kakla. Bērnu priekam te aug poniji. Orhidejas un eksotiskie dzīvnieciņi nav saimnieku pamatnodarbošanās, bet gan hobijs.

Tālāk ceļš veda uz Zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pilsdrupām Bērzes upes labajā krastā, kur mūs sagaidīja Pils dāma. Ar savu stāstījumu viņa ekskursantus aizveda tālajā 14. gs., kad uzcēla mūra pili, kurai vēlāk piebūvēja baznīcu un izveidoja parku. Kurzemes – Zemgales hercogistes laikā pili pārraudzīja vairāki komendanti, pēdējais no tiem bija kapteinis Kristofs Georgs fon Offenbergs. Pirms trim gadiem advokāts Andris Grūtups Dobeles pilsdrupu sakārtošanai ziedojis 25 000 latu. Pašlaik pilsdrupas konservē.

Pēc ceļojuma pagātnē ekskursanti iepazinās ar pilsētas vēsturisko centru. Mūsdienu pilsētas centrā — tirgus laukumā — notiek pilsētas svētki, koncerti, tirdziņi, sporta norises. 2011. gadā pēc rekonstrukcijas laukums ieguvis bruģi un strūklaku milzu akas veidā, kas ir lielākā aka Latvijā. Turpat netālu atrodas Dobeles Romas katoļu Vissvētākās Trīsvienības baznīca, kas piesaista uzmanību ar mūsdienīgo arhitektonisko risinājumu.

Vislielāko gandarījumu ekskursantu grupai noteikti deva divu skaistāko dārzu apmeklējums. Viens no tiem bija Štelmaheru ģimenes dārzs, kas popularitāti ieguvis ar savu akmeņu kolekciju. Dārzu dēvē par akmens pasaku. Vairāku desmitu gadu laikā veidota akmeņu kolekcija. Dažādu formu un lielumu akmeņu, dzirnakmeņu, robežstabu ekspozīciju papildina dārza saimnieces dekoratīvie stādījumi. Šī dārza kaimiņos atrodas, manuprāt, viens no skaistākajiem dārziem. Klūgu ģimenes dārzā galvenais ainavas veidotājs ir pašu raktais dīķis, plašie zālāji ar krāšņumaugu dobēm, skujkokiem, rožu un ziemciešu stādījumiem.

Ekskursijas nobeigumā apmeklējām izcilā selekcionāra Pētera Upīša piemiņas muzeju. Kaut gan ceriņu ziedēšanas laiks jau beidzies, dārzkopji, iepazīstoties ar Dārzkopības selekcijas un izmēģinājumu stacijas zinātnieku iekopto dārzu, varēja iegūt jaunas ierosmes augļu koku audzēšanā. Ikviens turpmāk varēs pareizi veidot koku vainagu, lai būtu pieejama bagāta augļu raža. Priecājāmies par pundura un kolonveida ābelēm, ieinteresēti klausījāmies par saldo ķiršu koku vainaga veidošanu. Izrādās, ka arī ogu laikā to var darīt. Dārzkopji selekcijas dārzā varēja aplūkot krāšņo īrisu ziedēšanu un iegādāties katram iepatikušos dekoratīvo stādu.

Ceļu uz mājām īsināja pasākuma rīkotājas Ainas Šleineres stāstītās anekdotes. Mēs, Dundagas bērnudārza pārstāvji, esam pateicīgi par iespēju piedalīties šajās ekskursijās!

Irinas Jānbergas teksts, Gundegas Lapiņas foto

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2012.07.25.saules_un_cerinu_pilseta.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki