Pils pagalms atjaunots

19. XI uz pils pagalma pieņemšanu salonā pulcējās novada domes priekšsēdētājs Gunārs Laicāns, Kultūras pils direktore Baiba Dūda, projekta vadītājs Guntis Kārklevalks, Būvvaldes vadītājs Uģis Kaugurs, arhitekts Andis Špaks un darbu izpildītājfirmas SIA «Erteks» vadītājs Edvīns Rodziks.

Pils direktore pastāstīja, ka pagalma projekts ir bijis tas, ko ļoti gribējies, taču, zinot izmaksas un pašvaldības finanses, tas licies kā tāls sapnis. Novada vadītāja Gunta Abaja sapratusi, ka Kolkas sporta hallei paredzēto Lauksaimniecības atbalsta dienesta naudu var pārvirzīt, lai īstenotu projektu pilī. Viņa saredzēja, ka halles pabeigšanai būs citas iespējas pretendēt uz projektu fondu finansējumu. Tad B. Dūda kopā ar U. Kauguru un A. Špaku vienojušies, ka īstais laiks ķerties klāt pagalmam un vēl kaut kam nelielam.

«Sākām ar otrā stāva gaiteni. Tas vairs nebija pat «padomju šarms», bet gan briesmas, pilī arī pietrūka labierīcību, tāpēc izvēlējāmies to visu sakārtot. Mums izveidojās laba sadarbība ar SIA «Erteks» vadītāju Edvīnu. Beidzām gaiteni. Pēc veiktās iepirkumu procedūras priecājāmies, ka «Erteks» būs uzņēmums, kurš strādās pie pagalma rekonstrukcijas. Darbs bija sarežģīts, jo bija jālīdzsvaro funkcionālais ar estētisko. Vajadzēja veikt vērienīgus darbus pie kanalizācijas un lietusūdeņu savākšanas sistēmas, jāierīko jauni elektropievadi. Arī no izpildes viedokļa nebija vienkārši: kad sāka rakt, pavērās visādi inženiertehniski brīnumi. Esam daudz diskutējuši, lai pagalma zīmējumu padarītu harmoniskāku, ar pietāti pret seno vidi, ieliekot šai videi piederīgu stāstu, pie tam tādu, kuru akceptētu arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Man prieks, ka pie šī darba ir strādājusi brīnišķīga komanda, kurā katrs godprātīgi pildījis savu uzdevumu: Guntis, kurš pārņēma projekta vadīšanu no sava kolēģa, Uģis, Andis, Edvīns ar saviem puišiem, ko es raksturotu kā sirsnīgus cilvēkus, kas mīl savu darbu», teica B. Dūda. G. Kārklevalks piemetināja, ka nekas nav noticis bez Andra Girniusa modrās acs. Viņš skatījās visam līdzi, kaut ko neļāva darīt, bet lika domāt.

Savās pārdomās dalījās arī U. Kaugurs, norādīdams, ka grūti uzreiz saprast, ar ko sākt, jo darbu ir ļoti daudz. Arī fasādi vajadzētu uzlabot, taču, ja cilvēkiem pagalmā jāstāv dziļās peļķēs un jāskatās uz skaistu pils fasādi, viņi citreiz vairs nebrauks. Fasāde var pagaidīt, bet pagalms bija jāsapoš. Arī mūsu Būvvaldes vadītājs uzsvēra, cik liela nozīme šādā darbā ir labai komandai, kas jau kopā uzkrājusi pieredzi, un cik sarežģīti ir, ja katrreiz pils darbos mainās būvnieks.

E. Rodziks pateicās pašvaldībai kā savam pasūtītājam par iespēju veikt šeit darbus, piedzīvojot arī dažādus izaicinājumus. «Reizēm domājām, vai tiksim galā. Tā bija vērtīga pieredze, kas šeit gūta. Paldies par labajiem vārdiem, ko dzirdēju par saviem puišiem. Viņi 3 mēnešus strādāja trijatā, paši bija izvēlējušies savu komandu un tās lielumu. Tikai dažreiz viņiem bija palīgi. Ir jau prieks strādāt, ja jūtama cilvēcība no pasūtītāja puses, laba sadarbība un komandas plecs. Ja jūt, ka darbu novērtē, tad arī ir adekvāta atdeve. Puiši tiešām centās no sirds. Tā arī viņiem sacīju — pagalms būs nevis uz 10, bet uz 100 gadiem, pēc kā vērtēs mūsu darbu», teica «Erteks» vadītājs. Viņš atzina, ka, tik daudz uzturoties Dundagā, atklājis, cik tā ir skaista. Firmas vadītājs novēlēja ar tādu pašu entuziasmu un radošumu atrast iespēju restaurēt visu pils kompleksu, darot to soli pa solītim. Viņš uzsvēra, ka nav jau nemaz tik daudz piļu, kas ir pašvaldības īpašumā.

G. Kārklevalks teica, ka darbos iesaistījies grūtā brīdī, kad bijis jāņem ārā grunts un līdz ar to parādījušies papildu izdevumi. Lai tik grandiozus darbus veiktu, tomēr vajag priekšizpēti, bet tā atkal maksā naudu, kas pašvaldībai ir ierobežota. Tomēr, būvniekam, arhitektam un būvuzraugam labi sadarbojoties ar pašvaldību, arī pagalma rekonstrukciju izdevies veikt pietiekami labi.

B. Dūda vēl padalījās priekā par tālejošiem plāniem pagalmā: «Mums ir lielisks apstādījumu labiekārtošanas projekts. Kaut kas jau veiksmīgi šajā projektā ar SIA «Erteks» atbalstu ir izdarīts. Mums ir sastādītas puķes, ko pavasarī redzēsim. Andis ir izstrādājis tehnisko projektu mazajām arhitektoniskajām formām pagalmā – puķu kastēm zem 2.stāva palodzēm, bet uz bruģa seguma plānots izvietot stilizētas mucas puķu stādījumiem, atkritumu tvertnēm. Projektu īstenosim pamazām».

Diāna Siliņa

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2013.11.22.pils_pagalms_atjaunots.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki