Pašā galvaspilsētas sirdī — Dundagas pilsmuiža

Ilmāra Znotiņa foto

Pie tirdzniecības centra «Origo» Rīgā izveidots deviņus metrus plats interaktīvs un izglītojošs dizaina objekts «Saules pulkstenis — Origo Universi», kas ikvienu rosina noteikt laiku un iepazīt Latvijas viduslaiku pilis un nozīmīgākos objektus Eiropas pilsētās. Ikviens rīdzinieks un pilsētas viesis var aplūkot arī informāciju par Dundagas pilsmuižu.

Izmantojot koordinātas, kas atzīmētas uz vietzīmēm — 11 Latvijas viduslaiku pilīm un 10 nozīmīgākiem kultūras objektiem Eiropas pilsētās —, iespējams uzzināt vairāk par konkrēto kultūras objektu, arī nolasīt Dundagas pilsmuižas koordinātes un savā mobilajā ierīcē uzreiz uzzināt vairāk par Dundagas pilsmuižas vēsturi.

Dundagas pilsmuižu būvēja 13. gs. 3. ceturksnī kā Rīgas domkapitula kastelas tipa pili uz mākslīgi veidotas salas. Savukārt 17. gs. beigās to pārbūvēja par muižnieku kungu māju. 1905. gada revolūcijā pils atkal nodega, un 1909. gadā to sāka atjaunot pils īpašnieks Kristiāns fon der Ostenzakens. Pils vārtu torņa fasādē apskatāmi 7 bijušo pils īpašnieku ģerboņi, kas veidoti 20. gs. sākumā.

Par dizaina objektu «Saules pulkstenis — Origo Universi»

Ilmāra Znotiņa foto

Saules pulkstenis — Origo Universi — ir dāvana pilsētai, sagaidot 2014. gadu, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Dizaina objekts atrodas UNESCO Pasaules mantojuma vietā, Rīgas vēsturiskajā centrā — Stacijas laukumā, kas ir nozīmīgākā galvaspilsētas publiskā telpa. Dizaina objekta atrašanās vieta ir izvēlēta, balstoties uz saules atrašanās vietu visas dienas garumā, lai tam būtu iespējami niecīgs aizēnojums. Tas ir veidots kā horizontāls dizaina objekts, kas ietilpst riņķveida laukumā ar deviņu metru diametru. Savukārt pulksteņa konstrukcija ir kā pusmēness veida elipse ar septiņu metru diametru. «Saules pulkstenī — Origo Universi» ir iestrādātas solārā LED stikla gaismas ķermeņi, kas efektīvi un stabili spēj izgaismot pulksteni tumšajā diennakts laikā pēc saulainas dienas ar uzkrāto dienas saules enerģiju.

Objekta idejas un dizaina autors: dizainers Valdis Majevskis. Projekts izstrādāts sadarbībā ar datorzinātņu doktoru Mārtiņu Gillu. Projekta finansētājs: SIA «Linstow Center Management» un tirdzniecības centrs «Origo».

Danuta Trušele,
t/c «Origo» sabiedrisko attiecību konsultantes asistente

Plašāka informācija:
Madara Laicāne,
t/c «Origo» sabiedrisko attiecību konsultante
madara@komunikacijas.lv
tel. 28352319

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2013.11.27.pasa_galvaspilsetas_sirdi_dundagas_pilsmuiza.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki