Satura rādītājs
Ziņas
Pludmales volejbols
Sestdien, 29. VI plkst. 10.00 Dundagā pie «Mazās skolas» novada atklātā čempionāta pludmales volejbolā 1. posms.
Nākamie posmi:
- 20. VII 2. posms Kolkā;
- 17. VIII 3. posms Mazirbē;
- 24. VIII 4. posms Dundagā.
Par atkritumu apsaimniekošanu
Skaidro Guntis Kārklevalks.
Atkritumu izvešanas grafiks Dundagas, Kolkas pagastā un piekrastē saglabājas tāds pats kā līdz šim.
Ir pieejami gan 60 l, gan 120 l maisi. Par maisu iegādi pašlaik līgums nav jāslēdz, bet ar laiku tas būs jādara. Par to ziņos.
Maisus var iegādāties SIA Kolkas ūdens un SIA Kolkasrags veikalā Kolkā un SIA «Ziemeļkurzeme» un Dundagas Tūrisma informācijas centrā Dundagā.
Piekrastē saglabājas tāda pati atkritumu izvešanas kārtība kā līdz šim — tā notiek sadarbībā ar Jāni Ūdri.
Atkritumu konteinerus mājsaimniecībām sāks piegādāt no 1. VII.
Par atkritumiem varēs norēķināties SIA Kolkas ūdens kasē un SIA Ziemeļkurzeme kasē.
Pašvaldība aicina iedzīvotājus ziņot, ja radušās kādas problēmas vai neskaidrības, rakstot vai zvanot Guntim Kārklevalkam, tālruņa numurs: 29419195.
Diāna Siliņa
«Dundagas torņi 2013»
Novada atklātais čempionāts šahā notiks pilī no 5. līdz 7. jūlijam.
Vairāk vēstīts sacensību nolikumā.
Alnis Auziņš
Atrasts
Autobusu pieturā pamestās 2 somas īpašnieks, uzrādot personu apliecinošus dokumentus, no 25. VI varēs saņemt pašvaldības policijā.
Tālrunis saziņai: 26437575.
Jānis Simsons
Veseli ēduši!
Tuvojoties Līgo vakaram un Jāņu dienai, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atgādina dažas vienkāršas, arī ikdienā ievērojamas patiesības.
- Pārtikas produktus iegādājies legālā tirdzniecības vietā — veikalā, tirgū vai no zināma, jau pārbaudīta zemnieka. Lai pasargātu savu un tuvinieku veselību, nepērc nezināmas izcelsmes, apšaubāmas kvalitātes pārtikas produktus, neiegādājies tos neatļautās tirdzniecības vietās — pagalmos, tirgū no tā saucamajiem ratiņtirgotājiem, no automašīnu bagažniekiem, kāpņutelpās.
- Izvēlies svaigus produktus, kurus vari izlietot ražotāja norādītajā derīguma termiņā. Nepērc pārtikas produktus, kam beidzies derīguma termiņš, ir bojāts iepakojums, ir aizdomīga smarža, krāsa vai konsistence.
- Atgriežoties mājās, pārtikas produktus, kas jāuzglabā aukstumā, piemēram, gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus, zivis, salātus ar krējumu, majonēzi vai augu eļļu, saldos ēdienus, konditorejas izstrādājumus ar krēmu, nekavējoties ieliec ledusskapī. Atceries — jēlos produktus gan uzglabā, gan apstrādā atsevišķi no gatavajiem. Ledusskapī neturi svaigus dārzeņus vai, piemēram, sieru, blakus jēlai gaļai vai zivīm. Jēlu produktu gatavošanai izmanto atsevišķus virtuves piederumus — dēlīšus, nažus, traukus vai arī tos pirms citu produktu apstrādes rūpīgi nomazgā ar trauku mazgāšanas līdzekli.
- Pirms ēdienu gatavošanas nomazgā rokas ar ziepēm! Mazgā rokas arī pēc darbošanās ar jēlproduktiem, tualetes apmeklējuma un saskarsmes ar dzīvniekiem.
- Īpaši uzmanīgiem jābūt, pērkot un gatavojot gaļu:
- šašlikam nepērc mājās kautu, laboratoriski neizmeklētu cūkgaļu, lai neapdraudētu savu un citu svinētāju veselību (video: http://www.youtube.com/watch?v=eeksET7JjDs);
- gaļu griez nelielos gabaliņos, lai, to cepot, arī gaļas dziļākajos slāņos tiktu sasniegta dažādu slimību izraisītāju iznīcināšanai nepieciešamā temperatūra;
- pēc darbošanās ar jēlu gaļu nomazgā rokas;
- nomazgā arī traukus un inventāru, kas bija saskarē ar jēlu gaļu;
- pirms gaļas pasniegšanas pārliecinies, ka gaļai, to pārgriežot uz pusēm, vidū nav asiņu, tās krāsa ir pelēka.
Ivars Koloda, PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs, 29427906
Igauņu zemē gar Peipusa ezeru
Vasaras sākumā Dundagas pensionāri brauca piepildīt Ērika sapni.
No labi pazīstamās latviešu kinofilmas «Limuzīns Jāņu nakts krāsā» atceramies tās varones Lāsmas teikto: «Ērik onkul, aizved mani uz Munameģi!» Nu paši braucām to lūkot. Jau piecos no rīta gaidījām autobusu, lai dotos pa tūristu iecienītajām vietām Igaunijā. Rīgā mūs gaidīja gide Ausma, kas spilgti uzbūra vēstures ainas. Ceļojums sākās garām Latvijas Šveicei — Siguldai. Tagad Vidzemes pilsēta ir nozīmīgs Latvijas tūrisma centrs, kurā atrodas Gaujas nacionālais parks, bobsleja un kamaniņu trases, kalnu slēpošanas trase, ekstrēmā atrakcija «Meža kaķis». Pa Pleskavas jeb Veclaicenes šoseju braucām uz Hānjas augstieni Igaunijā. Tā sastāv it kā no vairākiem «klaipiem», kas sarindoti cits pie cita un ir pierādījums tam, kā šķērseniski atkāpies ledājs. Munameģis — tautas etimoloģijā Lielais olu kalns — ir Baltijā augstākais kalns. Izmantojot Lidar tehnoloģiju, kas mēra objektu augstumu ar lāzera staru no lidmašīnas, kaimiņu zemes reljefs ir pārmērīts vairākas reizes, un atklāts, ka patiesībā kalns ir par metru zemāks nekā iepriekš uzskatīts — 317 metrus augsts. Kāpām pa izbūvēto ietvi kalnā. Tā galā aplūkojām skatu torni, kas atjaunots vairākas reizes. 2005. gadā izbūvēts arī lifts, un mēs priecīgi izmantojām tā pakalpojumus, bet kalna virsotnē vērojām brīnišķīgu skatu uz Igauniju 50 km apkaimē.
Teikas vēstī, ka Kalevs veidojis pakalnus, bet ezeri tapuši tur, kur ņemta zeme. Slavenais Peipusa ezers atrodas uz Igaunijas un Krievijas robežas. Ezera platība ir 2670 km², kas ir 1/30 no Latvijas. Kallastē vērojām līdz 10 m augstus smilšakmens klints atsegumus. Tā kā nav iespējams saskatīt ezera pretējo krastu, to bieži sauc par jūru. «Kallaste» no igauņu valodas tulkojama kā «Sarkanās klintis». Apbrīnojami gleznaina ar sarkanrudām klintīm ir dabas ainava pie ezera. Ezera piekrastē Kallastē dzīvo vecticībnieku kopienas. Tālāk ceļš mūs veda uz Narvu — Igaunijas robežpilsētu pie Krievijas robežas. Pirmais iespaids par pilsētu — tā ir krieviska. Par to nav jābrīnās, jo 93% iedzīvotāju dzimtā valoda ir krievu. Narvas upe ir valsts robeža, un tās pretējā krastā atrodas Ivangorodas cietoksnis, kas kopā ar Narvas Hermaņa cietoksni veido vienotu arhitektūras ansambli. Hermaņa cietoksnī atrodas pilsētas muzejs, kurā varējām uzzināt par ikdienas dzīvi 17. gs. un iepazīt dažādas amatnieku darbnīcas. Ēnainā cietokšņa stūrī patvēries padomju laika liecinieks — Ļeņina piemineklis.
Pirmās dienas ceļojums noslēdzās ar apmešanos nakšņošanai Alajee (Alajõe), kur mūs gaidīja villas «Marika» saimnieks. Kā nu tur bija ar to villu, bet brīnišķīgā atpūta pie Peipusa bija tā vērta.
Otrajā dienā, agri pamodušies, baudījuši ļoti garšīgās brokastis un pēc Sandras Bražes ieteikuma nedaudz pavingrojuši, devāmies uz Kuremā svētavotu. Šī diena mums visiem bija raksturīga ar vairākkārtēju pārģērbšanos, jo pareizticīgo klosterī sievietēm jābūt svārkos, galvai un pleciem — apsegtiem. Pihtica (Pühtits) izslavēta ar savu dziedinošo svētavota ūdeni. Uz avota uzcelta mājiņa, kur ceļinieki var noģērbties un iegremdēties aukstajā svētītajā ūdenī.
Klosterī dzīvo vairāk nekā 100 mūķeņu. Lai gādātu par sevi un viesiem, Pihticā izveidota nopietna naturālā saimniecība. Mūķenes audzē dārzeņus, gatavo sienu govīm, kopj bites, nodarbojas ar rokdarbiem. Klostera pagalmā mūs pārsteidza milzīgas un īpaši sakrautas malkas grēdas, lai malka labāk žūst un glabājas. Tie, kam hobijs ir puķkopība, te varēja smelties idejas puķu dobju veidošanā. Klosteris izdaiļots pašu rokām. Interesanti, ka dievnamā satikām jaunu mūķeni no Latvijas. Piepildījuši traukus ar avota ūdeni un ieguvuši priekšstatu par dzīvi klosterī, devāmies uz Kohtlanemme (Kohtla-Nõmme) degakmens raktuvju šahtu. Desmit metru dziļumā, kur reiz iegūts degakmens, ierīkots muzejs, bet gidi ir bijušie šahtas darbinieki. Degakmens pēc ķīmiskā sastāva līdzinās naftai. Uzlikuši galvā ķiveres un mugurā uzvilkuši siltās jakas, iejutāmies šahtas darbinieku skarbajos darba apstākļos. Gan degakmens ieguves instrumenti, viss šahtas aprīkojums, gan darbinieku pārvadāšanai paredzētais vilcieniņš — tas viss bija īsti, reāli, un mēs bijām priecīgi, ka mums ikkatram ir tik laba profesija un ekskluzīvi darba apstākļi, salīdzinot ar drūmajiem darba apstākļiem pazemē. Vienā minūtē iegūst 90 tonnas degakmens. Mūsdienās to pārsvarā iegūst atklāta tipa karjeros. Kur lieto degakmeni? Izrādās, to izmanto elektrības ražošanā. Igauņi ir aprēķinājuši, ka degakmens elektrības ražošanai pietiks vēl apmēram 100 gadiem.
Kā Igaunijā izskatījās Ledus laikmets, kādi dzīvnieki dzīvoja, klimata novērojumi, tautas pasakas, Ledus laikmeta spēles bērniem — to visu redzējām interaktīvajā Ledus laikmeta centrā, kas atrodas Eksi (Äksi) ciemā netālu no Tartu vairāk nekā 2200 m² lielā izstāžu telpā. Trijos stāvos varējām apskatīt aizraujošas ekspozīcijas. Uz liela ekrāna demonstrē programmu, kas stāsta par galaktikas veidošanos. Jaunais Tartu Zinātnes centrs ir Baltijas valstīs lielākais centrs, kas aizraujoši iepazīstina ar zinātni un tehnoloģijām.
Ekskursija noslēdzās Tartu vecpilsētā, kur apskatījām seno observatoriju. Tartu Rātslaukumā mūsu uzmanību piesaistīja skulptūra «Studentu skūpsts», kas kopā ar strūklaku ir kļuvusi par Tartu simbolu, Šķībā aptieka, Eņģeļu tilts.
Savukārt Strenčos mūs gaidīja latviešu saimnieču klātais vakariņu galds. Mūsu ekskursiju rīkotāja Aina Šleinere ieviesusi mīļu tradīciju pateikties gidam un šoferim. Šoreiz pārsteigumu sagādāja visi ekskursanti, kas apdziedāja šoferi Intu, gidi Ausmu un mūsu Ainu ar iepriekšējā vakarā Mārītes Jurčas, Ārijas Jāvaldes un Lienes Grīnbergas sacerētām četrrindēm. Paldies visiem, kas organizēja un piedalījās ekskursijā!
Irina Jānberga
Pasaules publiskās adīšanas diena Mazirbē
15. VI šāda īpaša diena notika Mazirbē.
Pasaules publiskās adīšanas dienai ir vairāk nekā 10 gadu sena vēsture. Tās galvenais uzdevums ir pievērst apkārtējās sabiedrības uzmanību adīšanai kā aizraujošai nodarbei. Satiekoties vairākiem adītājiem vienkopus, ir iespēja risināt interesantas sarunas par adīšanu un dalīties pieredzē.
Šogad visā pasaulē adīšanas dienas notika no 8. līdz 16. VI. Latvijā šī diena kupli notika Rīgā, Valmierā un Kuldīgā.
Arī mēs, pulciņa «Kamolītis» dalībnieces, jau trešo gadu piedalāmies šajā pasākumā.
15. VI pulcējāmies Mazirbes centrā pie Līvu tautas nama, lai, spožas saulītes sasildītas, uzsāktu jaunu kopdarbu. Mūsu pulciņa pirmajā gadā tapa košais musturdeķis, kas rotā bibliotēkas sienu. Tagad esam sasparojušās jaunam kopīgam darbam — adītai jostai ar dažādiem ornamentiem.
Ļoti priecājamies, ka mūs pamanīja un mūsu pulciņu apciemoja vairāki garāmgājēji, lai uzzinātu, ko darām. Tas arī ir šīs dienas un, protams, arī mūsu mērķis. Arī mazā Mazirbe piedalās pasaules aktivitātēs!
Sniedze Švāģere
Kapu svētki
- 3. augustā plkst. 11.00 Ostē, plkst. 12.00 Nevejā, plkst. 13.00 Ošos, plkst. 14.00 Āžos, plkst. 15.00 Vīdalē, plkst. 16.00 Latevē, plkst. 17.00 Kaļķos.
- 10. augustā plkst. 11.00 Alakstē, plkst. 12.00 Jaundundagā, plkst. 13.00 Pācē, plkst. 14.00 Sumbros, plkst. 15.00 Sabdagās.
- 17. augustā plkst. 11.00 Klučos, plkst. 12.00 Valpenē, plkst. 13.00 Anstrupē.
- 17. augustā plkst 12.00 Pitragā.
- 18. augustā plkst. 12.00 Mazirbē, plkst. 15.00 Sīkragā.
- 24. augustā plkst. 12.00 Kolkas luterāņu kapos, plkst. 13.30 Vaidē.
Dziesmu svētki Kolkā
Gaidot XXV Vispārējos latviešu Dziesmu svētkus, no 25. līdz 29. VI radošajā nometnē Kolkā ieradīsies Maskavas latviešu kultūras biedrības koris «Tālava», lai kopīgi muzicētu ar Kolkas un Dundagas jauktajiem koriem, parādītu savdabīgo savā repertuārā un apskatītu diriģentes Tamāras Semičevas dzimto pusi.
Koris «Tālava» šogad nosvinēja 20 gadu jubileju. 1993. gadā to izveidoja Ventspils mūzikas vidusskolas un Sanktpēterburgas valsts konservatorijas absolvente Tamāra Semičeva. Kora dibināšanā nozīmīgu atbalstu sniedza Latvijas vēstnieks Krievijā Jānis Peters. 20 gadu laikā koris sniedzis ap 150 koncertu, tā repertuārā bijuši ap 200 klasisko un mūsdienu komponistu skaņdarbu, kas dziedāti 10 valodās, tomēr īpašu vietu kora repertuārā ieņem latviešu tautas dziesmas. Koris ir dažādu konkursu laureāts, kopš 1998. gada piedalījies visos Latvijas Dziesmu svētkos, Ziemeļvalstu koru festivālos, Pirmajā Viskrievijas latviešu folkloras festivālā u.c.
27. VI plkst. 19.00 Kolkas tautas namā notiks Dziesmu svētku ieskaņas koncerts. Piedalīsies Maskavas latviešu kultūras biedrības koris «Tālava», Dundagas jauktais koris, Kolkas jauktais koris un Kolkas tautas nama koklētāju ansamblis.
Laipni aicināti!
Inora Sproģe