Vērtīgās dāvanas

Kristas Veinbergas foto 12. XII Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicināja uz semināru par jaunumiem dabas izglītības un tūrisma jomā Slīteres nacionālajā parkā (SNP). Uz to pulcējās vairāk nekā 20 interesentu.

Pirmā daļa notika Šlīteres bākas namiņā, kur izveidots unikāls objekts — ozola makets dabiskā lielumā. Par tā tapšanu un radītāju Valeriju Vahruševu jau esam rakstījuši šī gada «Dundadznieka» 20. (169) numurā. SNP sabiedrisko attiecību speciāliste Andra Ratkeviča pastāstīja, ka šajā jubilejas gadā ir saņemtas vairākas skaistas dāvanas, piemēram, atjaunotas takas, kā arī tapis šis brīnumainais ozols. Tāpat viņa norādīja, ka šodien mēs esam kopā pulcējušies, pateicoties diviem projektiem — Daugavpils Universitātes un DAP kopīgi īstenotajam LIFE projektam par parkveida pļavām un Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) projektam, kurā izveidotas reprezentatīvas filmas par Latvijā īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām mūsdienīgā USB datu nesējā. Kāpēc namiņā «izaudzis» šāds dižkoks, pastāstīja Daugavpils Universitātes Sistemātiskās bioloģijas institūta zinātnieks Uldis Valainis — izrādās, veci, dobumaini koki ir viens no parkveida pļavu elementiem. Tādos dzīvo lapkoku praulgrauzis — viena no kukaiņu sugām, ko cītīgi pēta Daugavpils Universitātes biologi.

Rita Jakovļeva, DAP Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, izteica cerību, ka ar laiku šis mazais namiņš kļūs par dabas izglītības centru. Pirms doties tālāk, A. Ratkeviča aicināja mūs sadalīties komandās, katram izvēloties vai nu kadiķa, vai egles, vai priežu, vai īves zariņu. Ikviena komanda izmēģināja kādu no interaktīvajiem uzdevumiem vai spēlēm. Mums, «Kadiķiem», vadoties pēc instrukcijas, bija jānoskaidro jaunā objekta — ozola apkārtmērs.

Otrā semināra daļa norisinājās Mazirbes internātpamatskolā. Vispirms mūs tur uzcienāja ar kafiju un gardiem, pašu audzēkņu ceptiem pīrāgiem, pēc tam tikāmies ar kinorežisoru un operatoru Kasparu Gobu un noskatījāmies pilnīgi svaigu filmu par SNP. K. Goba uzsvēra, ka būtiski sabiedrībai parādīt — dabas parki ir pieejami un tur var atpūsties. Viņš arī sacīja, ka filma ir viens no labākajiem veidiem, kā cilvēkus izglītot. Kaut arī filmas autors solīja, ka tā būs vēl dinamiskāka un papildināta ar skaitļiem, visi pēc noskatīšanās atzina šī darba vērtīgumu.

Es kā skaistākās epizodes pieminētu skatu no augšienes uz Zilo kalnu gravu pie Šlīteres bākas. Tas bija tik neparasts! Aizkustinoša bija arī lūša mammu kopā ar lūsēnu. Garšas kārpiņas visspēcīgāk kairināja kadri ar Andra Antmaņa kūpinātajām butēm. Viņš bija redzams ne tikai filmā, bet arī šajā seminārā. Jānis Dambītis, SIA «Kolkasrags» izpilddirektors, uzteica filmas vizuālo skaistumu un piemēroto mūziku, kā arī operatora augsti māksliniecisko darbu, pieminot, ka žogu raksti uzņemti neparastā rakursā. «Tas ir ieguvums mūspusei», secināja J. Dambītis.

Papildu vērtība vēl ir tā, ka filma būs redzama gan «Yotube», gan pieejama USB datu nesējā. Signe Dišlere no viesu mājas «Pītagi» atzina, ka tas ir ļoti labs suvenīrs ārzemju viesiem.

Paldies par interesanto pasākumu un sagādātajām dāvanām — neparasto ozolu un skaisto filmu!

Diānas Siliņas teksts, Kristas Veinbergas foto

You could leave a comment if you were logged in.
zinas/2013.12.16.vertigas_davanas.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki