Ziņas

Pludmales volejbols

14. VII Kolkā, Jūras svētkos notika Dundagas novada atklātā čempionāta pludmales volejbolā vīriešiem 2.posms.

Sacensības rīko sporta klubs «Dundaga» sadarbībā ar Dundagas novada domi. Čempionāta 2. posmā piedalījās 11 komandas. 1.vietā atkal Toms Šepte un Kristaps Šepte, 2.vietā — Kaspars Kristiņš un Didzis Kārkliņš, 3.vietā — Aivars Maksimovs un Uģis Augšpulis. Apsveicam uzvarētājus!

Pasākumu atbalsta SIA «Auto kada», SIA «Dundagas meži», SIA «Roluks», SIA «Ilats B» un IK «Luux»!

Nākamais posms 28. VII Mazirbē.

Aiga Ūdre

d.m.Y H:i · 0 Comments

Jūras svētki Kolkā

14. VII, zvejnieka dēla Oskara vārda dienā, Kolkā, tāpat kā citviet Latvijas piekrastē, svinēja Jūras svētkus.

Tie mani pārsteidza ar bagāto un daudzveidīgo programmu un īpaši skaistajiem koncertiem.

Doties sagaidīt pie steķiem jūras valdnieku vai Kolkas ragā aplūkot amatnieku tirdziņu? Vizināties pa Kolku ar PSRS armijas kravas auto GAZ-66, ko vada jaunākais seržants Kārklevalks, vai piedalīties foto orientēšanās pa «Kolka Cool» pēdām? Izvēle nemaz nebija viegla, bet par kaut ko tomēr bija jāizšķiras.

Vairāk lasiet nākamajā «Dundadzniekā»!

Diāna Siliņa,
autores, Alda Pinkena un Ineses Dāvidsones foto

Velomaratons «Barona taka» aicina!

Svētdien, 22. VII, ikviens kopā ar velomaratona «Barona taka» dalībniekiem var piedalīties noslēguma posma Abavas rumba – Dundaga braucienā.

«Barona taka» ir velomaratons, kas notiek jau astoto gadu pēc kārtas, iemantojot Latvijas velobraucēju uzticību un atsaucību. Jau pats nosaukums vēstī par tā izcelsmi. 1859. gada vasarā Krišjānis Barons devās ar kājām no studiju vietas Tērbatas (Tartu) Universitātē uz dzimtajām mājām Dundagā. Tagad šo ceļa posmu, 1000 kilometrus, veic ar velosipēdiem. Velomaratona laikā dalībnieki stāda kokus, dzied, sporto, papildina zināšanas un vienojas radošās izpausmēs.

Svētdien, 22. VII, iespēja ikvienam kopā ar velomaratona «Barona taka» dalībniekiem piedalīties noslēguma posma Abavas rumba – Dundaga braucienā. Var pievienoties jebkurā citā maršruta vietā: Stendē, Talsos, Valdemārpilī, «Laumu» dabas parkā vai Dundagas pievārtē.

Tiem, kas cer uz skaistu aizvizināšanu komplektā ar savu velosipēdu no rīta līdz Abavas rumbai, nekavējoties jāpiesakās Dundagas Tūrisma informācijas centrā pie Alandas, tel. 29444395, jo vietu skaits ir ierobežots! Izbraukšana pulksten 8.30 no Dundagas pils.

22. VII plkst. 19.00 Dundagas parka estrādē pasākuma noslēgums ar «Barona takas» patroneses Vairas Vīķes–Freibergas meistarklasi «Prieka, spēka un mīlestības meklējumi tautas dainās». Pēc tam koncerts, kurā piedalīsies Liepājas folkloras grupa «Atštaukas», velotriāla klubs «Karters», Kārlis Auzāns un «Nepieradinātā folka grupa». Ieeja brīva.

23. VII plkst. 10.00 tradicionālā Barona apļa brauciens ap Dundagu (ap 35 km). Iesākumā košumkrūmu stādīšana Dundagas tirgus laukumā. Līdzi jāņem nedaudz naudas vietējo produktu nogaršošanai. Pulcēšanās pie pils. Pieteikties Dundagas TIC.

Alanda Pūliņa

Raķupes ielejas dārgumi

6. VII informatīvu semināru «Dabas vērtības dabas liegumā «Raķupes ieleja»» un ekskursiju piedāvāja Daugavpils Universitātes Sistemātiskās bioloģijas institūta pētnieki Jolanta Bāra un Māris Nitcis.

Kā semināra sākumā paskaidroja M. Nitcis, pasākums paredzēts Eiropas Komisijas LIFE programmas finansētajā projektā «Parkveida pļavu un divu prioritāri aizsargājamo vaboļu sugu apsaimniekošana: plānošana, sabiedrības iesaistīšana, inovācija», ko īsteno Daugavpils Universitātes Sistemātiskās bioloģija sinstitūts sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Dienvidlatgales NVO atbalsta centru.

M. Nitcis pastāstīja, ka projekta darbība notiek desmit «Natura 2000» teritorijās, kur zināmas parkveida pļavas, un viena no tām ir Raķupes ieleja, kas atrodas Dundagas novadā un mūsu kaimiņu Talsu un Ventspils novados. Par dabas liegumu 600 ha platībā tā kļuvusi 1987. gadā. Vēlāk liegumu paplašināja līdz 2204 ha. Raķupes ielejā atrodas unikālas dabas vērtības, piemēram, minerālvielām bagāti avoti, avotu purvi, palieņu pļavas. Tur sastopamas vairāk nekā 25 īpaši aizsargājamās sugas, kā laksis, sīpoliņu zobainīte, zaļā dižspāre, melnais stārķis, mazais ērglis, mednis. Cauri liegumam tek Raķupe un Pāce.

Pētnieks norādīja, ka projekta īstenotāju īpašā interese ir par parkveidu pļavām un tajās augošajiem dižozoliem, jo tur mīt viens no projekta objektiem — lapkoku praulgrauzis, retas un izzūdošas sugas kukainis, kas savu dzīvi pavada lapu koku, visbiežāk ozolu un liepu, dobumos. Kukaiņu dzīves cikls ir 3 gadi, un gandrīz visu šo laiku viņi pavada kāpuru stadijā, graužot praulus un augot. Tad tie jau kā jaunās vaboles izkūņojas no kokoniem, pārojas, mātītes dēj olas, un šo vaboļu mūžs noslēdzas. Pēc tam viss sākas no gala ar kāpuru barošanos un augšanu, un izkūņošanos no kokoniem.

Kāpēc lapkoku praulgrauzis izzūd? Tāpēc ka cilvēki pamet laukus, pļavas aizaug. Bet, ja koks aizaudzis ar krūmiem un citiem kokiem un saule dobumā neiespīd, lapkoku praulgrauzis vairs tur negrib dzīvot. Turklāt kaukainis visu laiku attīstās vienā kokā un pieaudzis nemaina savu dzīves vietu.

Projekts ilgst no 2011. gada 1.I līdz 2015. gada 1. VII. Tajā paredzētas daudzas aktivitātes, no kurām vairāks skars arī mūsu pusi: Raķupes ielejā iekārtos stendus un veidos dabas takas, bet namiņā pie Šlīteres bākas gada beigās izliks pastāvīgu izstādi par dzīvniekiem, tostarp arī kukaiņiem. Tāpat Raķupes ielejā atrasta parkveida pļava, kuru atjaunos, ap lielajiem kokiem izcērtot krūmus. Plānotā dabas taka gan būs jāmaina, jo tieši tur konstatēta mazā ērgļa ligzda.

M. Nitcis uzsvēra, ka kopā ar citiem Daugavpils Universitātes Sistemātiskās bioloģijas institūta pētniekiem labprāt brauc uz skolām un skolēnu nometnēm, lai pastāstītu par dabas dauzdveidību un kukaiņiem. Šo izdevību vajag izmantot!

Otrā pasākuma daļa norisa dabā. Vispirms piestājām pie «Dzintaru» mājām, kur dzīvo Aina un Alanda Pūliņas, un tās tuvumā, kā arī Karātavkalnā aplūkojām resnākos ozolus, meklējot lapkoku praulgrauzi. Izrādās, šī vieta arī ir aizaugusi parkveida pļava. Meklēto kukaini vai vismaz viņa izkārnījumus, pēc kā to atrast, nepamanījām.

Tālāk ceļš veda uz Raķupes ieleju. Braucām aiz Pāces pa Ventspils ceļu, tad iegriezāmies pa ceļu uz Kuiku kapiem un apmērot atklājām dižozolu. Šķērsojot vīgriežu pļavu, kurā šie augi stiepās man līdz pleciem, nonācām pie vēl kāda diža ozola, pa kura saknēm steidzīgi pārvietojās šī gada kukainis — spožā skudra. Bet pļavā starp parastajām vīgriezēm Laila Pabērza pamanīja lielziedu vīgriezi, augu, kādu nekad agrāk nebiju redzējusi.

Šī bija pirmā karstākā vasaras diena, un saule mūs cepināja ne pa jokam, bet neskartās dabas tuvums un skaistums valdzināja bez gala. Ne jau tik bieži iespējams izrauties un to baudīt!

Diāna Siliņa

Par projekta darbību

Projekta darbība plānota 10 «Natura 2000 teritorijās», kurās zināmas parkveida pļavas:

  • dabas liegumos «Eglone», «Raķupes ieleja», «Sitas un Pededzes paliene», «Mugurves pļavas», * «Istras ezers», «Lubāna mitrājs»;
  • dabas parkos «Embūte», «Ogres ieleja», «Kuja»;
  • aizsargājamo ainavu apvidū «Ziemeļgauja».

Parkveida pļavām un retajām sugām, kas atkarīgas no bioloģiski veciem kokiem izstrādās ekoloģisku apsaimniekošanas sistēmu un atbilstoši apsaimniekos.

Projekta laikā visā Latvijas teritorijā, sevišķu uzmanību pievēršot 30 īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām, meklēs divas ES prioritāri aizsargājamo vaboļu sugu — lapkoku praulgrauzi Osmoderma eremīta un dzeltenkrūšu ēnvaboli Phryganophilus ruficollis — dzīvotnes. Abām sugām sagatavos sugas aizsardzības plānus un datus ievadīs Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas datu sistēmā «Ozols».

Projekts sekmēs zemju īpašnieku un apsaimniekotāju iesaistīšanos «Natura 2000» vietu apsaimniekošanā un vairos sabiedrības zināšanas par dabas vērtībām parkveida pļavās. Tiks izveidoti metodiskie materiāli, stendi, sugu aizsardzības plāni un dabas aizsardzības plāns dabas liegumā «Eglone».

Pēc www.daba.gov.lv datiem

d.m.Y H:i · 0 Comments

Neturēsim neesošas ēkas!

Pagarināts termiņš neesošu palīgēku dzēšanai no Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas

Arī Dundagas novadā varētu būt tādas palīgēkas, kas savulaik ir reģistrētas Kadastra reģistrā, taču patlaban dabā vairs nepastāv, jo ir nojauktas vai sabrukušas. Šīm palīgēkām – dažādiem šķūnīšiem, garāžām, siltumnīcām, piebūvēm — sistēmā automātiski ik gadus aprēķina kadastrālo vērtību pēc noteiktajam kritērijiem – atrašanās vietas, celtniecības gada, materiāliem un citiem parametriem. Savukārt pēc būvei noteiktās kadastrālās vērtības pašvaldībām ir tiesības aprēķināt nekustamā īpašuma nodokli.

Ir pagarināts termiņš dabā neesošu palīgēku dzēšanai no Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas un šis pakalpojums bez maksas būs pieejams līdz 2012. gada 30. novembrim 14. decembrim.

Lai dzēstu palīgēku no Kadastra reģistra, īpašniekam būs jāsaņem būvvaldes atzinums, ka reģistrētā būve dabā nepastāv un tas jāiesniedz Valsts zemes dienestā, kura darbinieki neesošo palīgēku no reģistra dzēsīs bez maksas.

Tuvākas ziņas par Kadastra reģistrā reģistrētām savu dzīvojamo māju palīgēkām var uzzināt Attīstības un plānošanas nodaļā pie nekustamā īpašuma nodokļa inspektora Raita Sirkela, e-pasts: raitis.sirkels@dundaga.lv, tālrunis: 63237856.

Lauris Laicāns

d.m.Y H:i · 0 Comments

Pludmales volejbola I posmā

30. VI notika Dundagas novada atklātais čempionāts pludmales volejbolā vīriešiem. Stāsta sporta kluba «Dundaga» priekšsēdētājs Raitis Kristiņš.

Sacensības rīkoja sporta klubs «Dundaga» sadarbībā ar Dundagas novada domi. Čempionāta I posmā piedalījās 14 komandas, pārsvarā no Dundagas novada, bet bija arī spēlētāji no Talsiem un Laucienes.

Uzvarēja Kristaps un Toms Šeptes, 2. vietā Matīss Pētersons un Andis Švāģeris, 3. — Didzis Kārkliņš un Kaspars Kristiņš.

Paldies firmām, kas pasākumu atbalstīja: SIA «Auto kada», SIA «Dundagas meži», SIA «Roluks», SIA «Ilats B» un IK «Luux»!

Nākamais posms 14. VII Kolkā.

Diāna Siliņa

d.m.Y H:i · 0 Comments

Hāniešu–setu–līvu spēles

6. un 7. VII Līvu krastā trīs radu tautu spēles.

3 rovztõ — hānja, setō ja līvõ — mängõd Irēl. (3 tautu — hāniešu, setu un līvu — spēles Mazirbē.) Lōlam kubsõ, nägrõm, vȯltā jūomõ, sounõ lǟmõ, rõkāndõm, āndõm ovvõ Mierjemān. (Kopā dziedāsim, smiesimies, dzersim alu, dosimies pirtī, runāsimies, ziedosim Jūras mātei.)

Brēḑõn (piektdien), 6. VII.
  • Plkst. 20.00 īrgandõks (sākums).
Pūolpǟvan (sestdien), 7. VII.
  • Plkst. 9.00 brūokst (brokastis).
  • Plkst. 10.00 ekskursij Kūoštrõgõl (ekskursija uz Košragu).
  • Plkst. 13.00 lȭinagist (pusdienas).
  • Plkst. 15.00 mängõd mier rāndas (spēles krastā).
  • Plkst. 18.00 ȭ’dȭgist (vakariņas).
  • Plkst. 19.30 kontsert Irēl (koncerts Mazirbē).
  • Plkst. 22.00 sōna Kūolka nanās (pirts Kolkas ragā).

Jaggõvõtāji maks Ls 5. (Dalības maksa Ls 5.)

Jōņ
t. 29253227

d.m.Y H:i · 0 Comments

Steķi — piestātne laivām un atmiņām

Steķi Eiropas kultūras mantojuma dienās 8. un 9. IX šī gada tēma mūsu novadā — steķi. Steķi kā izzūdošs ainavas elements, gan kā izpētes vērts objekts, jo pat vietējie iedzīvotāji bieži vien nezina to būvniecības un lietošanas vēsturi. Steķi kā vieta tiešā un pārnestā nozīmē, kur piestāt laivām un atmiņām, aptverot ne tikai zvejniecību un zivsaimniecību, bet arī piekrastes ciemu kādreizējo saimniecisko rosību kopumā.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas ar devīzi Eiropa, kopīgs mantojums notiek 48 Vecās pasaules valstīs, lai tuvinātu cilvēkus viņu kultūras mantojumam, atverot vēsturisko pieminekļu durvis, rīkojot speciālistu vadītas ekskursijas, izstādes, koncertus. Tās ir kļuvušas par svarīgu Eiropas kultūras dzīves notikumu.

Ar kuģošanu un zvejniecību saistītas vēsturiskas materiālas liecības, ar ūdeni kā enerģijas avota izmantošanu saistītas senas iekārtas un būves, ūdeni ierobežojošas un krasta līniju nostiprinošas vērtīgas būves, mākslīgi veidotas funkcionāli vai ainaviski nozīmīgas ūdenstilpes, ūdeni šķērsojošas vēsturiskas transporta būves ir tie objekti, kam Eiropas kultūras mantojuma dienās pievērsīs īpašu uzmanību.

Apzinoties jūras un iekšējo ūdensceļu vēsturisko nozīmi Eiropas kultūrā un iedzīvotāju saskarsmē ar pārējo pasauli, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija par 2012. gada Eiropas kultūras mantojuma dienu tēmu ir izvēlējusies Baltijas jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu mantojumu.

Vecie steķi — tilts starp jūru un sauszemi, starp pagātni un tagadni

Laivu malā nākšanas vieta — valgums (sedums) — bija viena vai vairākas katrā ciemā. Šī teritorija vistiešāk sasaistīja jūru ar sauszemi un visspilgtāk raksturoja agrāko zvejnieku ciemu specifiku. Mūsdienās no sedumam raksturīgās ainavas iezīmēm nav palicis nekas.

Arī paliekas no vecajiem steķiem Dundagas novada piekrastē ir saglabājušās vairs tikai dažviet. Un tieši tāpēc tās vēl varētu veicināt Ziemeļkurzemes seno lībiešu zvejniekciemu kādreizējās rosīgās saimnieciskās dzīves izpēti.

Pašus steķus varētu uzlūkot par tādu kā starpposmu starp valguma laikiem, kad steķu vēl nebija un laivas vilka krastā un iedzina jūrā ar koka bomju (kaļļu) palīdzību un turpat liedagā arī notika rosīgā zvejnieku saimnieciskā dzīve ar visu pārējo aprīkojumu, un mūsdienām, kad steķu un vispār palieku no senajām būvēm jau gandrīz vairs nav. Pagājušā gadsimta 30. gados tos būvēja jūras mēslu (muda) savākšanai, bet vēlāk, arī 50. gados — kā molus motorlaivu piestātnēm.

Varbūt vēl atrodamas fotoliecības vai interesanti stāsti par steķiem, kāda mākslinieka zīmējums vai citas dokumentālas liecības? Kad un kā tie būvēti? Kāda saimnieciskā rosība tur notikusi? Kur vēl bijuši steķi? Bieži vien tie ir kalpojuši kā mākslinieku, fotogrāfu intereses objekts, īpaši saistībā ar bijušo zvejniekciemu raksturīgo ainavu.

Dažādas liecības par steķiem lūdzam sūtīt vai atgādāt Alandai Dundagas TIC, tic@dundaga.lv, tel. 29444395, vai Aldim Kolkas pagasta pārvaldē, aldis.pinkens@dundaga.lv, tel. 29174294.

8. un 9. IX Kolkas tautas namā no iesūtītajiem darbiem paredzēts sarīkot izstādi. Iecerēts arī atbilstošs seminārs ar kultūrvēstures speciālistu līdzdalību, sasaistot to ar aizraujošo Kolkas vraku tēmu.

Alanda Pūliņa

Lasiet vēl Eiropas kultūras mantojuma dienās

d.m.Y H:i · 0 Comments

«Mazajā Eiropiādē»

30. VI un 1. VII Dundagas parka estrādi piedimdināja daudzi dejotāji no dažādām Latvijas vietām — pie mums notika «Mazā Eiropiāde», kurā šogad piedalījās arī jaunieši un seniori no «Dun-dang», ko vada Dace Treinovska.

Vairāk lasiet nākamajā «Dundadzniekā»!

Diāna Siliņa,
autores un Danas Rozenbergas foto

d.m.Y H:i · 0 Comments
zina.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki