Ziņas

Kļūsti par uzņēmēju!

Oktobrī Ventspilī piedāvā bezmaksas apmācību kursus «Kļūsti par uzņēmēju 5 dienās», kuru rīko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra kopā ar Ventspils Augstskolu un VATP Biznesa inkubatoru projektā «Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma».

Kursos apmācīs vismaz 20 topošos jaunos uzņēmējus, kam vajag iegūt jaunas vai papildināt esošās zināšanas savas biznesa idejas veiksmīgai attīstībai.

Apmācību kurss sastāv no intensīvām piecu dienu teorētiskajām apmācībām, kā arī pēcapmācību konsultācijām. Zinoši eksperti dalībniekus iepazīstinās ar to, kā formulēt biznesa ideju, sagatavot kvalitatīvu biznesa plānu, kā pareizi uzrunāt investorus un kur meklēt pirmos klientus.

Dalībai kursos var pieteikties Latvijas augstskolās studējošie bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras programmas studenti, kā arī augstskolu absolventi un topošie uzņēmēji. Priekšroka šoreiz būs tiem, kas nav studējuši vai ieguvuši augstāko izglītību ekonomikas, vadības un finanšu nozarēs.

Dalībniekus atlasīs pēc iesniegtās biznesa idejas satura — cik ideja ir interesanta, inovatīva un īstenojama, kā arī pēc tās autora motivācijas uzsākt uzņēmējdarbību.

Kursu grafiks

  • 21.-23. X intensīvi apmācību kursi;
  • 25.-26. X intensīvi apmācību kursi;
  • 28. X pēcapmācību konsultācijas;
  • 29. X biznesa idejas prezentācija ekspertiem;
  • no 30. X pirmsinkubācijas konsultācijas perspektīvo ideju autoriem.

Pieteikties kursos «Kļūsti par uzņēmēju 5 dienās» var līdz 15. X, sūtot pietiekuma anketu un biznesa idejas autora CV ar norādi «Pieteikums dalībai apmācību kursā Kļūsti par uzņēmēju 5 dienās» — uz adresi juris.tovstulaks@venta.lv.

Juris Tovstuļaks

Izraudzīsim labākos!

Goda nosaukuma piešķiršana ir Dundagas pagasta laikā radīta tradīcija, kas izveidojusies kā stabila vērtība. Tas ir veids, kā pašvaldība var iedzīvotājiem pateikt paldies par darbu un sabiedrisko aktivitāti. Tādēļ aicinām arī jūs, aizpildot anketu, izteikt savus ieteikumus Dundagas novada Dundagas un Kolkas pagasta iedzīvotāju un uzņēmēju apbalvošanai ar novada prēmiju un pateicības rakstiem 2013. gada 18. novembrī.

Anketu var aizpildīt tiešsaistē.

Ja kādā kategorijā nav, ko pieteikt, ievelciet tajās ailēs svītriņu. Anonīmus, nepilnīgus un nesaprotami aizpildītus pieteikumus dome neizskatīs.

Apbalvošana notiks domes rīkotajos 18. novembra svinīgajos pasākumos Dundagā un Kolkā.

Pieteikumu anketa


Anketu var aizpildīt arī tiešsaistē

Goda nosaukums <b>«Par mūža ieguldījumu Dundagas novadam»</b>
Goda nosaukums <b>«Gada cilvēks Dundagas novadā»</b>
Goda nosaukums <b>«Gada ģimene Dundagas novadā»</b>
Goda nosaukums <b>«Gada jaunietis Dundagas novadā»</b>
Goda nosaukums <b>«Gada uzņēmums Dundagas novadā»</b>
Goda nosaukums <b>«Gada varonis Dundagas novadā»</b>
<b>Pieteicējs</b>

Sīkāku nomināciju skaidrojumu lasiet veidlapā izdrukai domātajā pieteikumu anketā.

Anketu lūdzam aizpildīt un iesniegt Dundagas novada pašvaldības kancelejā vai Kolkas pagasta pārvaldē līdz 28. oktobrim.

d.m.Y H:i · 0 Comments

UNESCO nedēļas pasākumi Talsu novada muzejā

Talsu novada muzejs kā atmiņas institūcija, kas glabā UNESCO programmas «Pasaules atmiņa» Nacionālā reģistrā iekļautās vēstules uz bērza tāss, nākamajā nedēļā, iesaistoties UNESCO Konvencijas 10. gadadienas atzīmēšanā, sagatavojis divus pasākumus.

Paiet arī 10 gadi, kopš Dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms Igaunijā, Latvijā un Lietuvā tika atzīts par Cilvēces mutvārdu un nemateriālās kultūras meistardarbu, tāpēc pirmais muzeja pasākums ir saistīts ar Dziesmu un deju svētkiem.

Jau sagaidot šīs vasaras XXV Dziesmu un XV deju svētkus muzejā, tika atvērta izstāde «Dziesmu svētki. 1945.–1985. gads» kā turpinājums izstāžu ciklam par dziedāšanas tradīciju Talsos un apkārtnē no 19. gs. vidus līdz mūsdienām. Gatavojot izstādes muzejā, ir apkopots plašs materiāls par dziesmu svētkiem, koriem, diriģentiem un dziedātājiem. Neskaitāmas fotogrāfijas liecina par kopā dziedāšanas prieku, par kolektīvu veidošanos, to sadzīvi gan svinīgos koncertos, gan sadraudzīgos saietos un ekskursijās. Iespieddarbi, dokumenti, atmiņu pieraksti un laikrakstu publikācijas ļauj iejusties katra Dziesmu svētku attīstības cikla atmosfērā. Ļauj saskatīt atšķirīgo, nepazaudējot galveno — nacionālās pašapziņas veidošanos un valstiskuma idejas uzturēšanu cauri gadu desmitiem, cauri vēsturisko notikumu ritējumam.

Dziesmu svētku īsa vēsture no 19. gadsimta vidus, kad Ārlavā (1857) un Dundagā (1872) veidojās pirmie kori, līdz 1950. gada Dziesmu svētkiem ir apkopta lekcijā, kuru interesenti varēs noklausīties 15. X plkst. 17.00 Talsu novada muzejā. Lekciju uzskatāmi papildinās senās fotogrāfijas slīdrādē par koriem un Dziesmu svētkiem līdz 1940.gadam, bet par posmu no 1945. līdz 1985. gadam stāstīs muzeja izstāde.

Otrs — plašāks pasākums notiks 18. X ar nosaukumu «Suiti meklē suitus». Tajā aicinām piedalīties un dalīties pieredzē Talsu, Dundagas, Mērsraga un Rojas novados dzīvojošos suitus. Vēlamies uzzināt par viņu saitēm ar suitu kopienu, par tradīciju pārmantošanu un iespējām saglabāt suitisko identitāti, atrodoties citā novadā.

Pasākumā tiks prezentēta neliela izstāde, kurā redzami muzeja krājuma priekšmeti, kas liecina par to, ka suitu novads ir tepat mums kaimiņos. Īpašu akcentu piedos «Suitu sievas» ar tradicionālo dziedāšanu. Visi, kam sirdij tuva suitiskā identitāte, kas lepojas ar savu izcelšanos, kā arī tie, kas par šiem tuvajiem kaimiņiem vēlas uzzināt ko vairāk, tiekat mīļi gaidīti Talsu novada muzejā 18. X plkst. 17.00.

Daija Lēmane,
Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja

d.m.Y H:i · 0 Comments

Ēšanai, vērošanai, fotografēšanai...

5. X Dundagā notika saistošs seminārs «Ēdamās un neēdamās sēnes, to atpazīšana».

Semināru vadīja Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele, gudrākā sēņu sieva Latvijā. Pasākumu rīkoja Latvijas lauku konsultācijas un izglītības centrs un meža konsultāciju pakalpojumu centrs.

Pirmajā daļā interesenti saņēma daudz informācijas par sēnēm. I. Dānieles stāstījumu bagātīgi papildināja uz ekrāna rādītās fotogrāfijas. Otrajā daļā devāmies uz mežu, lai darbotos praktiski. Mežu sēņošanai bija izvēlējies mežzinis Ēriks Baļķītis. Paldies viņam, tas bija lielisks!

Bija interesanti uzzināt, ka sēņu mīļotāji ir Austrumeiropas, Austrijas, Šveices, Itālijas un Pireneju zemju iedzīvotāji, bet sēnes nepazīst un no to ēšanas baidās Rietumeiropā, Anglijā un Skandināvijā. Mēs, latvieši, protams, sēnes lasām un ēdam, un šo tradīciju nododam tālāk. Sēņu pētniece jeb mikoloģe gan atzina, ka vietām pilsētu skolās sastapusies ar skolēniem, kas pazīst tikai vārda «sēne» divas nozīmes — «halucinācijas narkotiku iespaidā» un «neveiksminieks».

I. Dāniele norādīja, ka nav kopīgu pazīmju, pēc kā noteikt ēdamās sēnes. Tās ir jāpazīst. Taču to ir tik daudz! Pie mums aug ap 4000 sēņu sugu, no kurām kāda puse ir ēdamās sēnes. Vispopulārākā Latvijā ir baravika. Mikoloģe brīdināja, ka cūcene, ko mūspusē saucam par egleni, ir gan ēdama, bet satur kancerogēnās vielas, kas var izraisīt saslimšanu ar vēzi.

Visindīgākās sēnes pie mums ir zaļā un baltā mušmire — tās ir nāvējošas. Uzreiz ieēdot, nekādas saindēšanās pazīmes neparādās, jo inde neiedarbojas uz kuņģi, bet gan aiziet pa asinsvadiem. Saindēšanās notiek pēc tam, un nāve ir ļoti mokoša. Sarkano mušmiri tik daudz, lai nomirtu, vienkārši nevar apēst. Divsimt reižu indīgāka par to ir patujāra šķiedrgalvīte. Ļoti skaistā zelta brūnsardzene literatūrā minēta kā ēdamā sēne, taču, tā kā bijuši saindēšanās gadījumi, mikologi to pieskaita pie indīgajām.

I. Dāniele nosauca indīgo sēņu iedalījumu pēc to iedarbības: kādas iedarbojas uz gremošanas sistēmu, citas — uz nervu sistēmu vai aknām un nierēm, vai uz asinsriti. Ir halocigēnās sēnes, kas izraisa reibumu, un tādas, kas ir ēdamas, bet ko nedrīkst lietot kopā ar alkoholu. Pat tad, ja pirms trim dienām viesībās ir lietots kaut drusku vīna! Tāda, piemēram, ir porcelāna tintene, ļoti garda sēne, taču, to ēdot, vienmēr jāatceras, kad pēdējoreiz iedzerts alkohola malks.

Ziemā indīgās sēnes pie mums neaug.

Mikoloģe norādīja, ka, sēnes spārdot, sporas pielīp pie apaviem un izplatās. Starp citu, nesot sēnes grozā, arī notiek tas pats. Parasti jau spārda vecas vai nepazīstamas sēnes. «Nesperiet, ja jūs tās nepazīstat, kāds varbūt šādas sēnes lieto!» sacīja I. Dāniele. «Cits savukārt vēlas papriecāties par tām vai nofotografēt».

I. Dāniele brīdināja, ka saslimt var arī, lietojot ēdamās sēnes. Tās nedrīkst pārēsties, lietot vēlu vakarā. Jāuzmanās, ja ir hroniskas kuņģa vai aknu, vai nieru slimības, vai alerģija. Nedrīkst ēst vecas, bojātas sēnes un piesārņotās vietās augušas.

Mikoloģe ir pieredzējusi dažādus dzīves gadījumus, ar kuriem arī padalījās. Kādu svētdienu astoņos vakarā viņai zvana kriminālpolicija ar lūgumu noskaidrot, kādas sēnes pāris cilvēku ēduši. I. Dāniele jautājusi: «Bet ko viņi paši saka?» Atbilde skanējusi: «Viņi nesaka neko, viņi ir miruši». Vēlāk izrādījās, ka sēnes nav bijušas pie vainas.

Kādā citā reizē kompānija mežā cepusi sēnes. Te pienācis izbadējies sunītis un arī lūdzis ko ēdamu. Iedevuši sēnes. Sunītis nokritis gar zemi raustīdamies. Cilvēki pārbijušies, uzreiz meklējuši tuvāko slimnīcu, tur viņiem izskaloti kuņģi. Bet ko sunītis? Tam pa to laiku piedzimuši kucēni.

I. Dāniele uzsvēra, ka sēnes ir būtiska dabas daļa un ne jau visas ir jāapēd. Dažas sēnes ir ļoti skaistas, kā dzeltenā receklene un vēdekļa sārtaine. Dzeltenā receklene ir ēdama, taču bezgaršīga želejveida sēne, kas aug uz lapu koku zariem un žagariem un mitrā laikā piebriest. Vēdekļa sārtene nav ēdama, bet to rotā rozā cepurīte ar gaišiem tīklojumiem. Uz lietu tās kātiņu klāj aprasojums.

Sēnes patīk arī fotogrāfiem. Viņi gan tās iemūžina atšķirīgi no mikologiem, jo fotogrāfus interesē skaistums, bet sēņu pētniekus — viss, lai sēni varētu atpazīt, tāpēc viņiem svarīgi arī tas, kā, piemēram, sēņu cepurīte izskatās no apakšpuses.

Mikoloģe pastāstīja arī par gatavošanos sēņu izstādēm, kas ir viens no lielākajiem gada darbiem un citiem pasākumiem, arī par mikologu biedrību, kurā var iestāties ikviens, kuru šī lieta saista. Viņa uzsvēra, ka sagaidāmais semināra rezultāts būtu cilvēku ieinteresētība uz vietas sarīkot sēņu izstādi. Kā labo paraugu I. Dāniele minēja Lielvārdes pensionāru biedrību, kas, iesaistot skolēnus, tā dara, turklāt ar lielu izdomu.

Sēņošana kopā ar viešņu izvērtās aizraujošā piedzīvojumā. Tā kā pati esmu konservatīva un īpaši jau tik sarežģītā lauciņā kā sēņu pasaule, kur nezināmas sēnes nobaudīšana var pārāk dārgi maksāt, biju nodomājusi tikai vērot notiekošo un fotografēt. Taču kopā ar I. Dānieli tas tā neizdevās. Vislielākais atklājums man bija sekstainās un zeltkāta gailenes, gardas ēdamās sēnes. To mežā bija tik daudz, ka savu tiesu salasīju arī es. Klāt pievienoju pa kādai bekai un mainīgajai pacelmenei, ko iepazinu pirmoreiz. Ar to arī garšīgai sēņu mērcītei pietika! I. Dānieli ļoti iepriecināja Iras Nepartes pamanītā violetā cūkause, kas ir aizsargājamā sēne.

Kad pēc stundas iznācām no meža, turpat, grāvja malā, sarīkojām izstādi, kurā bija atrastās sēnes — gan ēdamās, gan neēdamās. Arī mikoloģes groziņā bija liela sēņu dažādība, ar ko viņa mūs iepazīstināja.

Ar lielu interesi sēņošanā, izstādes veidošanā un aplūkošanā piedalījās jaunākie semināra dalībnieki — otrklasnieks Kārlis Ģērmanis un ceturtklasniece Maija Freimute. Kopā pasākumā piedalījās vairāk nekā ducis dalībnieku.

Diena bija silta un saulaina, kā radīta sēņošanai, un mēs priecājāmies par tajā gūto un piedzīvoto. Paldies semināra rīkotājiem, I. Dānielei un visiem dalībniekiem! Nākamruden ko tādu derētu atkārtot.

Diāna Siliņa

d.m.Y H:i · 0 Comments

Aicina darbā logopēdu

Mazirbes internātpamatskolas projektam «Atbalsta pasākumu īstenošana jauniešu sociālās atstumtības riska grupu integrācijai izglītībā Dundagas novadā» (vienošanās nr.2011/0035/1DP/1.2.2.4.2/APIA/VIAA/091) aicina darbā logopēdu Kolkas pamatskolā.

d.m.Y H:i · 0 Comments

2013. gada oktobra pirmajā «Dundadzniekā» lasiet...

  • Dot un saņemt. Sveiciens novada skolotājiem!
  • Lai dzīvo čaklie projektu rakstītāji! Iedvesmojoša iedziļināšanās Eiropas Savienības naudas apguvē.
  • Vidusskolā dzīve mutuļo. Karoga svētki, skolēnu pašpārvalde, skolas padome.
  • Ko lībieši uzzina par lībiešiem. Kolčiņi trešajās Lībiešu kultūras dienās Ventspilī.
  • Manfelde, Ulmanis, Kalniņš, Vācietis. Dundaga, Kolka, Mazirbe. Dzejas mēnesī mūsu novadā.
  • Skriešana sniedz laimi. Marta Zumberga — Latvijas čempione 100 kilometru skrējienā!
  • Ģimeniskās īves, parastā kreimule — augs kukaiņēdājs un Vilnis Skuja — lieliskais dabas pētnieks. Ieskats atjaunotajās nacionālā parka takās, svinot tā pirmsākuma 90 gadu jubileju.
  • Skolai veltīts mūžs. Ilgu Brūveri jubilejā sveic daudzi bijušie audzēkņi.
  • Taganrogu sajūsmina «Dun–dang», «Dun–dang» — Taganroga. Mūsu dejotāji Krievzemes ārēs.

No 10. oktobra vaicājiet pēc «Dundadznieka» novada veikalos.

Vai abonējiet to pastā!

Vēlāk varat «Dundadznieku» izlasīt arī internetā.

d.m.Y H:i · 0 Comments

Slīteres nacionālā parka jubilejas konference

11. X plkst. 10.00 Dundagas pilī notiks konference «Slīteres daba un cilvēki cauri gadsimtam», kas veltīta Slīteres nacionālā parka jubilejai. Konferenci rīko Dabas aizsardzības pārvalde, to finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Slīteres nacionālā parka pirmsākums, saukts par «Veco dabas pieminekli», dibināts 1923. gadā, kad 1100 ha lielam meža nogabalam Šlīteres Zilo kalnu kraujas pakājē pie Šlīteres ciema piešķīra dabas pieminekļa statusu. Tāpēc šogad svinam 90 gadus, kopš izveidots Slīteres nacionālā parka pirmsākums. Jubileja ir labs iemesls apstāties, lai atskatītos uz padarīto un smeltos idejas nākotnei.

Konference «Slīteres daba un cilvēki cauri gadsimtam» pulcina kopā pētniekus, kuru darbs bijis un ir saistīts ar Slīteri, bijušos un esošos darbiniekus, kā arī Slīteres draugus un domubiedrus. Konferenci atklās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs, Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektore Sandra Bērziņa un Dundagas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Laicāns.

Konferencē ar referātiem par Slīteres dabu, cilvēkiem un vēsturi uzstāsies Latvijas vadošie dabas aizsardzības speciālisti Aija Melluma, Anna Seile un Juris Smaļinskis, dabas pētnieki Edgars Vimba, Kristaps Vilks, Elmārs Pēterhofs, Uvis Suško, Ilze Rēriha, Vilnis Skuja, Jānis Priednieks, kā arī lībiešu kultūrvēstures pētniece Baiba Šuvcāne.

Konferences noslēgumā demonstrēs Aivara Freimaņa 1993. gada filmu «Slīteres meža stāsti».

Andra Ratkeviča

d.m.Y H:i · 0 Comments

Dot un saņemt

4. X pilī visus novada skolotājus sveica pašvaldības vadītāji un pēc tam ar jauku koncertu arī aktrises Raimonda Vazdika un Ieva Pļavniece ar pavadošo grupu.

Īstos vārdos pašā sākumā pils saimniece Baiba Dūda raksturoja skolotāja aroda būtību: dot un saņemt. Tāpat jāpiekrīt pils namamātei, ka šīs vienādības abas puses ne vienmēr ir līdzsvarā. Šoreiz kuplā pulkā esošie skolotāji gan noteikti bija saņēmēju lomā — gan tie, kam šī bija kārtējā Skolotāju diena, gan tie, kas no mūsu novada vadības saņēma apsveikumus apaļā darba jubilejā: Sintija Kronberga Dundagas vidusskolā un Tabita Runce Kolkas pamatskolā (abām 15 darba gadi), Rita Vansoviča un Modris Šilbergs Mazirbes internātskolā (abiem 20 darba gadi), Rudīte Baļķīte Dundagas pirmsskolas izglītības iestādē «Kurzemīte», Dzintra Rozentāle Mazirbes internātskolā, Dace Tindenovska Kolkas pamatskolā, Linda Pavlovska, Dace Šmite, Jānis Cirvelis, Inga Šmēdiņa un Ieva Hermane Dundagas Mākslas un mūzikas skolā (visiem 25 darba gadi), Zinta Vidiņa Dundagas vidusskolā, Gunta Tunkele un Veronika Millere Mazirbes internātskolā un Aina Bernāne Kolkas pamatskolā (visām 30 darba gadi), Teiksma Pobuse Mazirbes internātskolā (35 darba gadi), Iveta Kundecka Dundagas vidusskolā (40 darba gadi) un Gunta Upnere (40 darba gadi).

Koncerta rīkotāji un izpildītāji bija pacentušies, lai pils lielajā zālē sēdošie skolotāji gūtu un izbaudītu prieku, ko deva bohēmisks ceļojums, pieturot dažādu dzejnieku dzejas mājās. Imants Ziedonis, Ojārs Vācietis, Jānis Peters, Māra Zālīte, Māris Čaklais — visi šie autori ir skaņražu iecienīti, un lielākais kompliments izpildītājiem ir tas, ka arī labi zināmās dziesmas skanēja svaigi, pat pirmreizīgi.

Alnis Auziņš

d.m.Y H:i · 0 Comments

Zāģēs kokus!

Dundagas centrā, sākot no 7. X, zāģēs vairākus nokaltušus kokus.

Kā pastāstīja Saimnieciskā dienesta vadītājs Andris Kojro, jau pērnvasar novērota koku slimība, īpaši ošiem un arī gobām, kam jau vasaras vidū nobirst lapas. Šādi koki nākamajā gadā neatdzīvojas un ar laiku vējainā laikā kļūst bīstami. Nupat septembrī saliņas tiltiņam virsū uzkrita liels koks, par laimi, cieta tikai tiltiņa gals.

Rojas dzīvokļu komunālā uzņēmuma strādnieki, izmantojot pacēlāja grozu, nozāģēs pa vienai gobai pie Līkās muižas un pienotavas un divas iepretim pilij, pie viena apzāģējot vēl dažiem kokiem lielus, nokaltušus zarus, arī ozolam pie tilta uz tautas namu. Darbi var turpināties vēl oktobra trešajā nedēļā. Zāģēšanas laikā daži posmi Pils ielā uz laiku būs slēgti.

Nokaltušo koku zāģēšana ar vides uzraugiem nav jāsaskaņo. Iespējams, ka no šiem kokiem ar laiku iegūsim dažus soliņus.

Alnis Auziņš

d.m.Y H:i · 0 Comments

Platību maksājumu avansi

Lauku atbalsta dienests (LAD) oktobra nogalē sāks lauksaimniekiem izmaksāt platību maksājumu avansu.

Oktobra pēdējā nedēļā sāks lauksaimniekiem izmaksāt maksājumus mazāk labvēlīgo apvidu atbalstam, bet novembrī — vienotā platību maksājuma un bioloģiskās lauksaimniecības atbalsta avansus.

LAD ir sagatavojis platību maksājumu grafiku līdz 2013. gada beigām.

Pēc noteiktās atbalsta izmaksas kārtības avansus izmaksā par pieteikumiem, kam ir pabeigtas visas administratīvās un fiziskās kontroles. Tāpēc pieteikumu administrēšanas laiku būtiski ietekmē lauksaimnieku precizitāte, deklarējot apsaimniekotās platības, un gadījumos, kad konstatē neprecizitāti, to atrisināšana.

Par 2013. gada platību maksājumu piešķiršanu LAD lems un tos izmaksās līdz 2014. gada 30. jūnijam.

Kristīne Ilgaža
Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja

d.m.Y H:i · 0 Comments
zina.txt · Labota: d.m.Y H:i (ārpussistēmas labojums)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki